PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rekordowe zbiory kukurydzy na świecie

Podczas gdy na półkuli północnej trwają zasiewy, uwaga wszystkich skupiona jest na nowych zbiorach kukurydzy. Światowa produkcja zmierza więc do pobicia nowego rekordu 900 mln ton – podaje Maiz Info.- W chwili obecnej rynek kukurydzy jest w kluczowym momencie, pomiędzy poprzednimi zbiorami, a prognozami produkcji na sezon 2012/2013. Możemy jednak stwierdzić tendencję spadkową, która pojawiła się w ostatnich tygodniach, w szczególności pod wpływem rynku amerykańskiego. Wystąpiła ona, mimo iż na koniec bieżącej kampanii przewiduje się niezwykle trudną sytuację jeśli chodzi o stan światowych, a w szczególności amerykańskich zapasów kukurydzy. Pomimo przewidywanej wysokiej produkcji w sezonie 2012/2013, w związku z tą sytuacją, ceny utrzymują się na dobrym poziomie - mówi Matthieu Çaldumbide, kierownik projektu Ekonomia i Rynki w AGPM (Krajowe Zrzeszenie Producentów Kukurydzy - Francja) w Maiz Info.


Jak ocenia Çaldumbide uwaga skupiona jest na potencjale produkcji amerykańskiej. Bo poziom zapasów kukurydzy wynosi niespełna 5 proc. rocznego zapotrzebowania, Stany Zjednoczone nie mogą pozwolić sobie na osłabienie produkcji. - W związku z tym w pierwszej kolejności należało zwiększyć powierzchnię zasiewów kukurydzy: cel ten wydaje się być osiągnięty ponieważ według ostatnich danych USDA (Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa) powierzchnia ta wynosi 38,8 mln hektarów, co oznaczałoby, że osiągnęła ona największą wielkość od 1937 roku. A na chwilę obecną zasiewy przebiegają tam w dobrych warunkach i są wczesne. Na rynku zapowiada się więc rekordowa produkcja w Stanach Zjednoczonych, przekraczająca 350 mln ton... podczas gdy zasiewy zrealizowane są dopiero w 50 proc. - podkreśla Matthieu Çaldumbide.


- W innych częściach świata potwierdza się, że produkcja kukurydzy ma być większa: wzrost ten spodziewany jest na Ukrainie i w Chinach. W UE 27 wzrost powierzchni wynosi 6 proc., ale wszelka logika wskazuje na to, że plony będą niższe aniżeli w ubiegłym roku, w związku z czym produkcja powinna pozostać na stałym poziomie. Światowa produkcja zmierza więc do pobicia nowego rekordu 900 mln ton - dodaje Çaldumbide.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.108.85
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!