Ceny płacone za kukurydzę suchą na południu i wschodzie kraju to poziom 630-650 zł/t na gospodarstwie. Ceny za kukurydzę suchą z dostawą to przedział od 700-720 zł/t na południu do 740-750 zł/t na północy kraju.

Polska kukurydza jest obecnie jedną z najtańszych w Europie, stąd też przy obecnym kursie euro notuje się śladowy import tego zboża z południa Europy. Spory jest natomiast eksport kukurydzy z kraju, głównie do Niemiec. Zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców w dalszym ciągu jest umiarkowane gdyż wiele firm przetwórczych pracuje na wcześniej zgromadzonych zapasach i jest głównie zainteresowana zawieraniem kontraktów na dostawy ziarna z późniejszym terminem realizacji.

Stabilne pozostają ceny pszenicy paszowej, które kształtują się w przedziale od 670 zł/t na wschodzie i południowym wschodzie kraju do 720-730 zł/t w centrum i 740 zł/t zachodzie i północy. Ceny pszenżyta paszowego to ciągle poziom 680-730 zł/t, ale podaż tego zboża jest mała. Spadki cen innych zbóż i ograniczony skup wywołały korektę cen żyta paszowego, którego ceny obecnie kształtują się w przedziale 640-700 zł/t. Ceny jęczmienia paszowego to poziom 670-720 zł/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Dalsze, korekcyjne ruchy cen notuje się w odniesieniu do zbóż konsumpcyjnych, co jest wynikiem umiarkowanego popytu na te zboża strony młynów. Większość młynów pracuje bowiem na wcześniej zgromadzonych zapasach i dokupuje jedynie niewielkie partie ziarna. Ceny pszenicy konsumpcyjnej w zależności od regionu i jakości ziarna (liczby opadania, gęstości, zawartości białka) kształtują się w przedziale od 800 zł/t na południu do 850 zł/t na północy. Spadki cen skupu notuje się także w odniesieniu do żyta konsumpcyjnego, za które młyny są obecnie skłonne płacić do 850 zł/t, aczkolwiek ceny żądane przez dostawców w dalszym ciągu przekraczają 900 zł/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Podobał się artykuł? Podziel się!