PRZEGLĄD PRASY: Strategia prywatyzacji Elewarru, właściciela dwóch młynów, trzech spółek zbożowych, elewatorów i domu maklerskiego, ma być gotowa jeszcze w bieżącym roku. Prezes Andrzej Śmietanko już rozpoczął restrukturyzację firmy, by podnieść jej wartość - pisze Magdalena Kozmana.

Przy przychodach rzędu 200 mln zl roczny zysk spółki wyniósł 7 mln zl. Zarobiła niewiele więcej niż w 2006 r choć w 2007 r. na rynku zbożowym była znacznie lepsza koniunktura. Firma ocenia udział w rynku magazynowania zboża na 7 proc.

Należący w 100 proc. do Agencji Rynku Rolnego Elewarr mógł jeszcze dwa lata temu zarabiać na przetrzymywaniu zbóż skupowanych w ramach unijnej interwencji. Teraz nie może liczyć na takie kontrakty. - Przegrywamy konkurencję o zboże, bo nie możemy zaoferować takich warunków magazynowania jak firmy prywatne - powiedział Andrzej Śmietanko.

Następnym etapem ma być prywatyzacja przedsiębiorstwa. Przygotowywana przez zarząd strategia zakłada, że ok. 55 proc. udziałów obejmą rolnicze grupy producenckie. Kolejny pakiet zostanie zaoferowany zakładom przetwórczym i inwestorom finansowym. ARR zachowa ok. 20 proc. akcji. - Nie będzie prywatyzacji przez giełdę, ale też nie będzie rozdawnictwa akcji, za wszystko rolnicy będą musieli zapłacić - zastrzega prezes firmy. Rolnicy są chętni do współpracy.(...)

Jedna z koncepcji zakłada, że Elewarr będzie zajmować się także handlem, np. nawozami, środkami ochrony roślin, węglem. T
Głównym powodem prywatyzacji firmy jest chęć skorzystania z unijnych funduszy -na inwestycje mogłaby dostać do 20 mln zł. Ponieważ jest całkowicie państwowa, nie może się ubiegać o unijne dofinansowanie.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!