Nadal jednak nie wyklucza się podjęcia takiej decyzji w przypadku, kiedy ceny  pszenicy (klasy 3 i 4) na rynku krajowym wzrosną do  6500 rubli za tonę. Obecnie ceny kształtują się na poziomie o około 1000 rubli niższym, co według rosyjskich władz nie uzasadnia zastosowania ceł.

Jak informuje FAMMU/FAPA,  prognozy tegorocznych zbiorów zbóż w Rosji są dobre  – w wysokości 85 milionów ton. Jest to znaczący wzrost w stosunku do deficytowej ubiegłorocznej produkcji  – 61 mln ton. Taki wynik należy jednak uznać tylko za dobry, w porównaniu z rekordem odnotowanym w 2008 r. – 108 mln ton i  bardzo wysokim poziomem produkcji zbożowej w 2009 r. – 97 mln ton. 

Rosja poradziła sobie ze skutkami rozległej suszy m.in. dzięki wysokim zapasom zgromadzonym w dwóch poprzednich sezonach urodzaju, w tym wyjątkowo wysokim zapasom interwencyjnym (w początkowej wysokości ok. 10 mln ton). Odsprzedaż zbóż z zapasów oraz zastosowane embargo na eksport  – trwające nieprzerwanie od 15 sierpnia ub.r. do końca bieżącego sezonu -  dały możliwość zaradzenia skutkom suszy.

Z początkiem nowego sezonu Rosja znosi zakaz w eksporcie zbóż, a dotychczasowe prognozy rosyjskiego eksportu podawane są w wysokości 15 mln ton.  Rosja zapowiedziała, że po raz kolejny rozważy koncepcję utworzenia tzw. „basenu zbożowego” z pozostałymi krajami z rejonu Morza Czarnego, liczącymi się w produkcji zbożowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!