Podobnego zdania są też specjaliści z FAMMU/FAPA. Podają oni, że nowy podatek od eksportu pszenicy, który ma wejść w życie od 1 lipca, czyli od początku nowego sezonu 2015/2016, może, zdaniem rosyjskich handlowców, znacznie ograniczyć eksport tego zboża. Warto wiedzieć, że ma on wynieść 50 proc. ceny na cle, minus 5500 rubli (ok. 98 USD), ale nie mniej niż 50 rubli za tonę.

Dlaczego zostanie on wprowadzony? Celem tego posunięcia jest ochrona wewnętrznego rynku Rosji.

- Rosyjscy handlowcy obawiają się jednak, że może on doprowadzić do spadku wywozu pszenicy w zbliżającym się sezonie do 17-18 mln ton wobec ok. 22 mln w bieżącym. Co więcej, rosyjscy eksporterzy będą najprawdopodobniej szukali wywozu (reeksportu) za pośrednictwem Kazachstanu i Białorusi, z którymi Rosja jest obecnie w unii celnej, ale które nie wprowadziły żadnych ceł eksportowych na zboża. Eksport wszystkich gatunków zbóż nie powinien jednak ulec większym zmianom i, tak jak w 2014/2015, sięgnie ok. 30 mln ton – podaje FAMMU/FAPA.

Jakiej produkcji zbóż spodziewają się nasi wschodni sąsiedzi? Okazuje się, że według szacunków ministerstwa rolnictwa tegoroczna produkcja zbóż wyniesie w Rosji ok. 100 mln ton, a więc tylko o 5 mln ton poniżej wyniku zeszłorocznego. Unia producentów zbóż szacują zbiory pszenicy na 54-55 mln ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!