Krajowe ceny pszenicy klasy trzeciej podniosły się rok do roku o 35 proc. i wahają się w granicach 10 100 rubli za tonę (w przeliczeniu 150 USD/tonę). Ceny eksportowe pszenicy kształtowały się na początku września br. na poziomie około 181 USD/tonę.

Ministerstwo Rolnictwa szacuje areał zbóż ozimych na zbiór w 2016 roku na 17,1 mln ha, w porównaniu do 16,8 mln ha rok wcześniej. Do końca pierwszej dekady września br. Rosja obsiała oziminami 5 mln ha, co stanowi ok. 30 proc. planowanego areału. Dla porównaniu w analogicznym okresie rok wcześniej było to 4,4 mln ha.

W bieżącym sezonie zasiewy przebiegają w szybszym tempie niż przed rokiem dzięki korzystnym warunkom pogodowym w rejonach Wołgogradu (obwód wołgogradzki) i Tatarstanu (Republika Tatarstanu), informuje FAMMU/FAPA za Reuters Jednak w południowych rejonach Krasnodaru, Rostowa i Stawropolu (kraj Krasnodarski, obwód Rostowski, kraj Stawropolski), które stanowią kluczowe obszary dla produkcji pszenicy jest dość sucho, ale sytuacje nie jest oceniana na krytyczną.

W ubiegłym roku warunki dla upraw ozimych na jesieni były suche, jednak łagodna zima i wiosenne deszcze wpłynęły na poprawę ich kondycji. Tegoroczne zbiory zbóż są trzecie co do wielkości w postsowieckiej Rosji.

Podobał się artykuł? Podziel się!