Eksperci rynku mięsnego prognozują, że z powodu dużego wzrostu cen pasz z rynku może wycofać się nawet jedna trzecia producentów trzody chlewnej. Tymczasem ceny zboża rosną nadal. Jednym z podstawowych czynników, który powołuje wzrost cen jest wzrost eksportu, przede wszystkim na pszenicę konsumpcyjną, na którą popyt spowodowany jest nieurodzajem w Europie.

- Cena paszy - w związku z wzrostem cen na zboża paszowe - istotnie zwiększyła się i dla jednej trzeciej rosyjskich producentów wieprzowiny nowy jej poziom będzie zbyt wysoki - oświadczył generalny dyrektor Instytutu Koniunktury Rynku Rolnego (IKRR) Dmitrij Rylko na konferencji prasowej w Moskwie. Według niego, producenci trzody chlewnej będą musieli zdecydować, czy wstrzymać produkcję, czy zrobić wszystko, aby zwiększyć jej efektywność. Wtóruje mu Siergiej Juszyn z Krajowego Stowarzyszenia Mięsnego, twierdząc, że z powodu wzrostu cen na pasze o 20-30 proc. producenci wieprzowiny powinni "albo odejść z rynku, albo znacznie obniżyć koszty produkcji wieprzowiny".

Zdaniem Rylko, obecną sytuację spowodowała ogólnoświatowa tendencja wzrostu cen zboża, wynikająca przede wszystkim z dynamicznego wzrostu produkcji biopaliwa na świecie: - Pojawił się bardzo wielki rynek, który potrzebuje znacznej ilości ziarna i nasion roślin oleistych. Poza tym, bardzo dynamicznie rośnie gospodarka w krajach rozwijających się i napędza popyt na produkcję zwierzęcą: w konsekwencji - rośnie popyt na pasze. Ważne jest też to, że obecne zmiany na rynku zbóż mają charakter złożony, długoterminowy i mogą trwać latami.

Juszyn twierdzi, że nie ma bezpośredniego związku pomiędzy zmianą cen na rynku detalicznym, a zmianą cen na rynku hurtowym. Jednocześnie uważa, że detaliczne ceny będą rosnąć, ponieważ "przesłanek do ich obniżenia nie widać".

Rylko uważa także, że próby ograniczenia eksportu zboża, w celu stabilizacji cen, są bezskuteczne: - Tymczasowo możemy odizolować się od światowego rynku, ale to do niczego dobrego nie prowadzi, gdyż doszłoby do zniwelowania bodźców do zwiększenia produkcji zboża w kraju.

Źródło: REGIONS.RU

Podobał się artykuł? Podziel się!