PRZEGLĄD PRASY: Na początek bierze w nim udział siedem elewatorów Elewarru oraz odbiorcy zbóż i rzepaku technicznego: Rola w Człuchowie i Komagra w Prudniku. Program obejmuje osiem województw – pisze Anna Sielanko.

Chęć kontraktacji na nowych zasadach zgłosiło już ponad 130 rolników i grup producenckich. Wszyscy przeszli bezpłatne szkolenie z zakresu licytacji na platformie internetowej. Pierwszy przetarg negocjacyjny zapowiedziano na 18 lipca.

Coraz więcej rolników jest zainteresowanych taką formą handlu, o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń na szkolenia - mówi Michał Jerzak, prezes e-WGT. Podczas odbywającej się raz w tygodniu sesji przetargowej producenci, którzy podpisali umowy kontraktacyjne z elewatorami uczestniczącymi w programie, będą mogli zmieniać ceny, mając jednocześnie wgląd w oferty pozostałych uczestników. Skup będzie się odbywać zarówno podczas przetargów, jak i w okresach między nimi, ale wtedy po wynegocjowanych na ostatniej sesji cenach, obowiązujących wszystkich dostawców z danego regionu.

Dla nas korzyść z takiego przebiegu kontraktacji to nie tylko wybór najbardziej korzystnej oferty, ale przede wszystkim możliwość lepszego planowania dostaw, uniknięcia kolejek przed elewatorami - mówi Zbigniew Śmiechowski z firmy Rola. Zwłaszcza że jesteśmy zainteresowani dużymi partiami towaru.

Dużo sobie obiecujemy po tych negocjacjach - mówi Józef Pławski, który będzie ustalał ceny i warunki dostaw w imieniu spółki producenckiej Karłowice (Wielkopolska), do której należy prawie 1,2 tys. ha upraw zbóż i rzepaku. Będziemy mieli większy wybór kontrahentów, możemy ustalać wysokość ceny w zależności od wielkości dostawy, a także dogodny dla nas termin transportu.

Podobnego zdania jest Katarzyna Ratajczak z rodzinnego 30 hektarowego gospodarstwa uprawiającego zboża. Nie będziemy musieli akceptować cen narzuconych przez odbiorców - podkreśla.

Rolnicy liczą na możliwość wynegocjowania wyższych cen i łatwiejszy kontakt z odbiorcami.

e-WGT planuje dalszy rozwój platformy internetowej, która może pomóc w utworzeniu i skutecznym funkcjonowaniu prawdziwej, wzorowanej na światowych, giełdy towarowej w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!