Na pierwszej sesji zgłoszono 14 przetargów, dokonano jednej transakcji. Sesja trwała około pół godziny. Kupiono 1000 ton wysokiej jakości (tzw. elitarnej) pszenicy w cenie 700 zł za tonę z ubiegłorocznych zbiorów. Zboże zostało kupione po cenie wywoławczej. Natomiast nie było chętnych np. na kupno pszenicy ze starych zbiorów po 660 zł/t czy sprzedaży zboża z nowych zbiorów w cenie 500 zł/t.

Transakcji można dokonywać na stronie internetowej: www.ewgt.com.pl.

Jak poinformował PAP prezes WGT Michał Jerzak, Giełda uruchomiła od środy pilotażowy program skupu zbóż. Na razie sesje będą odbywały się raz w tygodniu - w środę o godz. 10. Program ten powstał m.in. z inicjatywy związków branżowych producentów zbóż i rzepaku, przy poparciu resortu rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego (spółka ELEWARR).

Przetarg polega na tym, że podmiot skupujący, proponuje swoją cenę, wpisując ją w internecie na platformie WGT. Z drugiej strony cenę sprzedaży wystawiają rolnicy. Platforma umożliwia przeprowadzenie negocjacji cenowych.

- Jest to pierwsza platforma negocjacyjna, a nie aukcyjna. Tu w trakcie sesji można na żywo reagować na ceny - zauważył prezes. Chodzi o to by w czasie żniw ustalić "cenę dnia", gdyż wtedy sytuacja szybko się zmienia - argumentował.

Aby rolnik mógł uczestniczyć w przetargu musi być uprzednio przeszkolony i uzyskać certyfikat od WGT. Warunkiem uczestniczenia w przetargu jest ponadto wpłacenie wadium. Ma ono gwarantować, że strona nie wycofa się z transakcji.

Jerzak podkreślił, że zainteresowanie taką formą handlu wśród rolników jest bardzo duże. Dotychczas zostało przeszkolonych 150 osób. Szkolenia były przeprowadzone w całej Polsce, w rejonach, gdzie znajdują się duże elewatory zbożowe.

Prezes zaznaczył, że kolejny etap szkoleń będzie przeniesiony na pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego (ODR), którzy będą kadrą szkolącą dla dalszych grup rolników. Według Jerzaka, obecnie dostęp do komputera nie stanowi problemu, gdyż według badań 50-60 proc. gospodarstw posiada już komputer.

Prezes podkreślił, że cena ustalana podczas przetargów jest ceną rynkową i będzie służyła jako podstawa do rozpoczęcia przetargu w następnym tygodniu. Dodał, że każdy rolnik, który dokona transakcji przez internet dodatkowo otrzyma 10 zł do tony sprzedawanego zboża.

W opinii Jerzaka, istnieje jeszcze bariera psychologiczna w handlowaniu zbożem przez internet, ale powinna być ona szybko przezwyciężona. Podkreślił, że taki handel jest bardzo wygodny, a system ustalania ceny jest bardzo klarowny.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!