Na krajowy rynek zbóż wywierana jest presja związana z malejącymi zapasami zbóż i niepewnością zbiorów na zachodzie Europy.

Wg danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 16 - 22.05 br. za pszenicę konsumpcyjną płacono w skupie przeciętnie 1037 zł/t, czyli o 1,2 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o ponad 5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.

Cena jęczmienia paszowego wynosiła średnio 814 zł/t i była o 5,5 proc. wyższa względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

W przypadku kukurydzy, średnia cena skupu ukształtowała się na poziomie 954 zł/t, tj. o 0,5 proc. więcej niż w zeszłym tygodniu i o 2,5 proc. niż przed miesiącem.

W analizowanym tygodniu, jedynie w przypadku ceny żyta konsumpcyjnego odnotowano spadek - o 2,8 proc. względem poprzedniego tygodnia. Cena jednej tony tego zboża osiągnęła 792 zł i była nieznacznie niższa (o 0,5 proc.) niż przed miesiącem.

W odniesieniu do notowań z analogicznego okresu poprzedniego roku ceny zbóż podstawowych są ponad dwukrotnie wyższe. W przypadku kukurydzy ceny są wyższe o 77 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!