W minionym tygodniu minister rolnictwa Gerry Ritz zapowiedział, że projekt ustawy zostanie skierowany do parlamentu jesienią, a nowe prawo miałoby wejść w życie w sierpniu 2012 r.

Konserwatyści od dawna opowiadali się za utworzeniem dodatkowej organizacji i daniem wyboru farmerom, kto będzie reprezentował ich interesy w sprzedaży ziarna.

Także wielu farmerów, jak przypomniał dziennik "The National Post", domagało się zakończenia istnienia największego na świecie monopolu w dziedzinie rolnictwa.

Polski minister rolnictwa Marek Sawicki podczas niedawnej wizyty w Kanadzie zwracał uwagę, że właśnie istnienie zbożowego monopolu jest jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy w kanadyjskim systemie gospodarczym.

Canadian Wheat Board (CWB) to izba reprezentująca farmerów uprawiających pszenicę i jęczmień, jest też ich własnością. Po Wielkim Kryzysie 1929 r., kiedy rolnicy mieli problemy ze sprzedażą plonów, rząd utworzył specjalną monopolistyczną organizację, zapewniającą finansowanie sprzedaży i ułatwiającą eksport.

CWB jest obecnie jednym z największych kanadyjskich eksporterów i największą agencją sprzedaży zboża na świecie. Za pośrednictwem CWB kanadyjskie zboże sprzedawane jest do ponad 70 krajów na świecie, a zyski ze sprzedaży, po odjęciu kosztów handlowych, trafiają do farmerów. Działalność CWB jest określana specjalną ustawą (Canadian Wheat Board Act).

Podobał się artykuł? Podziel się!