Nie wszyscy jeszcze kukurydzę zebrali z pól, a już firmy nasienne prowadzą kampanie promującą swoje materiały siewne polecane na sezon 2016. I choć dopiero to początek walki o klientów to już dziś z nieformalnych źródeł wiadomo, że zainteresowanie siewem kukurydzą może nieco spaść.

Wynika to głównie z ostatnich problemów jakie dotykają plantatorów kukurydzy. Niskie plony w rejonach nękanych suszą, wysokie dość nakłady na produkcję i przede wszystkim nadal mało satysfakcjonująca cena za ziarno, to główne powody rezygnacji rolników z tej uprawy.

Z obserwacji również wynika, że w tym sezonie spory areał początkowo przeznaczony pod kukurydzę został obsiany zbożami. Rolnicy coraz częściej decydują się na siew zwłaszcza pszenicy ozimej w terminach opóźnionych tj. po wcześnie schodzących z pola upraw kukurydzy, buraka czy ziemniaków. Ten sezon wyjątkowo sprzyjał do podjęcia takich działań.

Być może spadnie również areał kukurydzy kiszonkowej. Wielu rolników podjęło decyzję o redukcji stada bydła, co jest wynikiem pogłębiających się problemów w branży mleczarskiej.

Nie zmienia to jednak faktu, że kukurydza na stałe pojawiła się w zmianowaniu wielu gospodarstw. Postęp hodowlany w tej branży chyba najszybciej postępuje. Najnowsze proponowane odmiany są coraz lepiej dostosowane do naszych warunków, ciągle udoskonalone i łatwiejsze w uprawie. Paleta odmian jest tak bogata, że trudno podjąć decyzję.

Warto zatem zapoznać się z najnowszymi katalogami kukurydzianymi przygotowanymi na sezon 2016 i przestudiowanie przygotowanej przez firmy oferty. Wczesne zamówienia bywają bardzo korzystne dla rolników, wiele z firm oferuje duże profity z tego tytułu, głównie w postaci korzystnych rabatów.

Na stronach internetowych póki co pojawiły się między innymi nowe katalogi kukurydziane takich firm jak: Limagrain, KWS, Farmsaat czy Maïsadour Semences. Opublikowane są także katalogi przygotowane przez firmy dystrybucyjne takie jak chociażby ProCam, Ampol-Merol.

Podobał się artykuł? Podziel się!