Trwają siewy ozimin, siana jest pszenica ozima, dla której optymalny termin siewu na Dolnym Śląsku to 25 września do 10 października, a w północno zachodniej i zachodniej części Polski jest wyznaczony pomiędzy 20 września, a 5 października. W centralnie i wschodniej części kraju wysiew tego gatunku prowadzony powinien być od 5 do 25 września.

W tym roku część rolników skłania się do wysiewu zbóż w ostatnich dniach z zalecanych terminów, z uwagi na panujące w większości regionów kraju niekorzystne warunki w czasie siewu powodowane suszą.

- Nie prowadziłem jeszcze siewu zbóż ozimych w tak suchą glebę. Są trudności z ustawieniem siewnika, automatyczny pomiar głębokości siewu w tych warunkach nie działa. 15 lat temu siałem rzepak w podobnych warunkach, jednak po siewie wystąpiły opady – mówi Andrzej Kosmowski, rolnik z Klin powiatu poznańskiego w woj. wielkopolskim, który gospodarzy na 80 ha gruntów.

Przeważnie o tej porze roku w latach wcześniejszych w rejonie siewy pszenicy były już zakończone, w tym roku rolnicy zwlekają, wyczekując opadów. Rolnik zdecydował się na siew 30 września i na obszarze 10 ha zasiał pszenicę odmiany Julius. Na części pola, gdzie wysiewana jest pszenica znajduje się glina, co w obecnych warunkach jest korzystne, bowiem pozwala na zatrzymanie wilgoci w glebie. Po skiełkowaniu pszenicy rosa występująca i utrzymująca się przeważnie do wczesnych godzin południowych powinna zapewnić młodym roślinom dość wilgoci.

Uprawa w gopodarstwie jest na IV klasie gleb, przedplonem był rzepak, wcześniej pszenica, po której stosowano obornik kurzy. Przedsiewnie nawożono NPK 300 kg/ha Polifoską 4.

Podobał się artykuł? Podziel się!