W regionie tym przede wszystkim skończyły się żniwa jęczmienia ozimego. Plony ponad przeciętne, niekiedy rekordowe. Przy pełnej ochronie tego zboża, na dobrych stanowiskach słyszy się o plonach nawet przekraczających 10 t/ha. Na słabszych stanowiskach rolnicy „wyciągali” 7-8 t/ha, co i tak jest wielkim osiągnięciem –ocenia w rozmowie z redakcją rolnik z powiatu tarnogórskiego.

Zarówno w śląskim jak i opolskim zaczęły się także żniwa rzepaczane, ale zostały przerwane niepogodą. Na polach widać plantacje tylko po części skoszone. Z jednej strony prace nad zbiorami rzepaku przerwała pogoda, z drugiej świadoma decyzja o nieosiągnięciu przez rzepak odpowiedniej gotowości do zbioru.

Rolnicy, którzy nie desykowali, albo desykowali późno muszą jeszcze czekać, większość rolników z tego regionu nastawia się na początek przyszłego tygodnia, ma być wtedy lepsza pogoda.

Plony rzepaku niestety i w tym regionie póki co nie zachwycają. Na razie rzepak zebrany jest z tych gorszych stanowisk, najczęściej się słyszy o 2,5 do 3,5 t/ha. Oczywiście na lepszych glebach powinny być wyższe plony, ale w opinii rolników w tym regionie raczej rekordowych plonów nie będzie.

Wiele plantacji zbóż ozimych (pszenica i pszenżyto) jest tu gotowych do zbioru, muszą jednak czekać na obeschnięcie. Rzepak niedesykowany, a prowadzony w zaawansowanej technologii jest jeszcze mocno zielony. Część rolników deklaruje, że jeśli pogoda drastycznie się nie zmieni, rzepaki będą koszone dopiero po zbiorach pszenicy.

>>> Zachęcamy do komentowania i wyrażania własnych spostrzeżeń na temat tegorocznych żniw.  Dyskutuj na forum.farmer.pl w zakładce Żniwa

Podobał się artykuł? Podziel się!