Za pszenicę trzeba zapłacić ponad 1000 zł za tonę - informują eksperci. W pierwszej połowie czerwca polska pszenica kosztowała średnio 265 euro za tonę, czyli więcej niż w UE gdzie jest to 243 euro za tonę.

W poprzednim tygodniu, na przykład ceny pszenicy na giełdzie paryskiej MATIF wyraźnie spadały. Jak wyjaśniła Marta Juszczyk z Warszawskiej Giełdy Towarowej, spadki notowań spowodowane były poprawą warunków pogodowych w Europie i lepszych prognoz zbiorów pszenicy we Francji i Niemczech, a także niezłą kondycją zasiewów pszenicy w Rosji i na Ukrainie.

- Na poziom notowań miał także wpływ zbliżający się termin rozpoczęcia eksportu zbóż przez Rosję, a także obawy uczestników rynków finansowych o skutki kryzysu finansowego w Grecji. W związku z tym, fundusze inwestycyjne bardziej aktywnie przystąpiły do sprzedaży kontraktów na surowce rolne - zauważa Juszczyk.

W piątek - 24 czerwca - cena pszenicy w najbliższym kontrakcie, czyli na sierpień 2011 wynosiła 196,50 euro za tonę i była o 6,5 proc. niższa niż tydzień wcześniej, a w kontrakcie listopadowym wyniosła ona 195,75 euro/t (jest to spadek o ponad 7 proc.). Jak podaje Krajowa federacja Producentów Zbóż, ceny ziarna spadają także na giełdach amerykańskich.

Jak zauważają eksperci, w ostatnich tygodniach, na rynku jest więcej krajowego ziarna, ale nie oznacza to, iż łatwo jest kupić większe partie ziarna od rodzimych dostawców. Mało jest przede wszystkim ofert sprzedaży pszenżyta i żyta paszowego, ale także pszenicy paszowej i kukurydzy. Krajową ofertę uzupełnia importowane ziarno - głównie pszenicą paszową.

Sporo jest ofert sprzedaży ziarna z Czech i z Niemiec. Znacznie mniej jest natomiast propozycji sprzedaży ukraińskiej pszenicy i kukurydzy. W opinii specjalistów, jest to związane ze zbliżaniem się terminu (1 lipca br.), od którego będzie obowiązywał podatek eksportowy.

W zależności od regionu kraju, pszenica paszowa kształtuje 930-960 zł za tonę, tydzień wcześniej ziarno to było droższe o ok. 20 zł na tonie. Za kukurydzę trzeba zapłacić obecnie w granicach 970-1010 zł za tonę, a za jęczmień - 760-820 zł/t. Pszenica konsumpcyjna kosztuje w całej Polsce powyżej 1000 zł za tonę (średnio 1027 zł/t)

Na południu kraju rozpoczynają się zbiory jęczmienia ozimego. W połowie minionego tygodnia, ceny oferowane przez wytwórnie pasz na tegoroczny jęczmień paszowy z dostawą w pierwszej połowie lipca, kształtowały się w na poziomie 680-720 zł/t. Zaś pszenica paszowa z nowych zbiorów z dostawą w sierpniu, oferowana jest po 750-800 zł/t.

W opinii ministra rolnictwa Marka Sawickiego, tegoroczne zbiory będą na poziomie średniej wieloletniej, czyli wyniosą około 27,5 mln ton.

Zdaniem Sawickiego, cena ziarna będzie powiązana z bezpieczeństwem żywności, a ono - jak zauważył minister - kosztuje. Nie da się wyprodukować dobrej bezpiecznej żywności bez kosztów - przekonywał w rozmowie minister - w związku z tym, pszenica nie może być tania. Dodał, że z trendów, jakie mają miejsce w ostatnich tygodniach wynika, że ceny dobrej jakości pszenicy po żniwach mogą się utrzymać nawet na obecnym poziomie

Podobał się artykuł? Podziel się!