Średnie lipcowe notowania pszenicy ukształtowały się na poziomie 1039 zł/ t, co stanowiło spadek o 30 zł w porównaniu z czerwcem. Najwyższe stawki podobnie jak miesiąc wcześniej występowały w woj. podkarpackim oraz lubuskim, gdzie średnia cena w lipcu wyniosła odpowiednio 1275 zł/t oraz 1200 zł/t. W tym samym okresie w północnej Polsce średnie stawki kształtowały się na poziomie 925 zł/t w woj. pomorskim i 962 zł/t w woj. warmińsko -mazurskim.

Niewiele wyższe stawki odnotowano w woj kujawsko -pomorskim oraz łódzkim, gdzie za tonę ziarna należało zapłacić około 975 zł. Znaczące spadki notowań pszenicy odnotowano w dwóch kolejnych miesiącach. Średnie krajowe stawki spadły w sierpniu o 95 zł/t do 944 zł/t natomiast we wrześniu o kolejne 68 zł/t do 876 zł/t. W wyniku zmian najwyższe notowania w sierpniu podobnie jak miesiąc wcześniej odnotowano na Podkarpaciu, gdzie za pszenicę trzeba było zapłacić 1041 zł/t. ( -170 zł/t). Niewiele mniej żądano na Mazowszu, gdzie tona ziarna kosztowała 1027 zł/t co stanowiło podobną kwotę jak miesiąc wcześniej. W województwie lubuskim gdzie do lipca zanotowano jedna z najwyższych stawek ceny spadły o 310 zł/t i ukształtowały się na poziomie 962 zł/t czyli w okolicach średniej miesięcznej stawki. Wśród regionów w których za tonę ziarna trzeba było zapłacić powyżej 1000 zł znalazły się jeszcze Śląsk i Podlasie gdzie stawki wyniosły odpowiednio 1010 zł/t i 1000 zł/t. Najtańszą pszenice było można kupić w woj. dolnośląskim gdzie tona ziarna była wyceniana na 725 zł/t stawka ta była o 525 zł niższa niż w czerwcu. Wśród targowisk, na których zanotowano najniższe stawki znalazły się te leżące w woj. lubelskim oraz świętokrzyskim. Średnie stawki na targowiskach w tych woj. wyniosły odpowiednio 883 zł/t (-125 zł/t) i 899 zł/t (-74 zł/t). W pozostałych województwach targowiskowe cena pszenicy kształtowały się wokół średniej krajowej.

Wrzesień był miesiącem, w którym ceny kontynuowały tendencje spadkowa. Konsekwencją jej było spadek cen w województwach, w których były najwyższe stawki natomiast ceny w minimalne nie uległy zmianie. We wrzesień najdroższa pszenica była powtórnie w woj. lubuskim gdzie kosztowała 990 zł/t niewiele mnie należało zapłacić na Podlasiu 968 zł/t. Najtańsze ziarno było nadal w woj. lubelskim i świętokrzyskim, gdzie stawki wynosiły odpowiednio 805 zł/t (-78 zł/t)i 742 zł/t (-157 zł/t). W woj. dolnośląskim gdzie w lipcu odnotowano najniższe stawki pszenica była wystawiana na sprzedaż jedynie w pierwszym tygodniu września i kosztowała 725 zł/t.

Podobał się artykuł? Podziel się!