PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Stadium czarnej plamki - termin zbioru kukurydzy na ziarno

Stadium czarnej plamki - termin zbioru kukurydzy na ziarno

Autor: farmer.pl, Małgorzata Tyszka

Dodano: 13-09-2011 10:50

Tagi:

Kukurydza ziarnowa dojrzewa na przełomie września i października. Pożółkłe i wyschnięte liście okrywowe na kolbie i stwardnienie ziarna to objaw dojrzałości kukurydzy.Moment ten nazywany jest stadium czarnej plamki, kiedy u nasady ziarniaka pojawia się niewielkie sczernienie. Okolica nasady ziarniaka staje się wtedy ciemna na skutek załamania się kilku warstw komórek znajdujących się u jego nasady. Prowadzi to do zamknięcia kanalików doprowadzających pokarm, którego transport ustaje i od tego momentu nic już nie może wniknąć do wnętrza ziarniaka.

Pojawienie się czarnej plamki wiąże się ze zgromadzeniem w ziarniakach maksymalnej ilości suchej masy, a dalsze dojrzewanie ziarna polega na oddawaniu wody, a więc zamieraniu całych roślin.

Stadium jako pierwsze osiągane jest przez ziarniaki znajdujące się na wierzchołku kolby, natomiast ostatnie dojrzewają ziarniaki u nasady. W czasie, kiedy pojawia się na przykład susza, ziarniaki osadzone w wierzchołkowej części kolby stosunkowo wcześnie osiągają tę fazę i są źle wykształcone.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!