W ciągu ostatnich dni zbieraliśmy dla Państwa informacjeopinie specjalistów – przedstawicieli świata nauki jak i firm fitosanitarnycna temat skutków ostatnich mrozów dla ozimin.

Teraz postanowiliśmy zebrać komentarze rolników zamieszczane na naszej stronie internetowej. Są one bardzo zróżnicowane, ale dominują głównie te pesymistyczne – mówiące o stratach w uprawach. Z biegiem czasu tych negatywnych opinii niestety przybywa. Okazało się, że śnieg w wielu miejscach przyszedł za późno i był swoistym „plastrem na ranę”. Trzeba pamiętać, że zima nadal nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Przedstawiamy niektóre komentarze. Najpierw te, które opublikowane zostały w pierwszych dniach po nadejściu mrozów. Następnie te z ostatnich dni, często zamieszczone po wykonaniu testu przezimowania.

Kujawiak, 2016-01-05 napisał „w mnie dziś -17 przy gruncie koło -20,śniegu brak, na polach na razie ciemna zieleń, ale szykuje się brąz. Gdyby rośliny były zahartowane raczej by przetrwały ale w tej sytuacji jaką mamy trudno stwierdzić co z tego wyjdzie”.

4 stycznia Tomek wtórował „ już pozamiatane, znowu -15 bez śniegu, a odczuwalna z -20...”. Przem „wczoraj -19 C, 5cm śniegu, okolice Ziębic, rzepak który miał do 6 liści prawie wypadł”. Żuławiak pisał „Żuławy Gdańskie minus 16-17 stopni jeszcze kilka dni i po rzepakach, pszenice też dostały, na pewno będzie spadek plonu. Słabe wschody, mróz bez śniegu to nic dobrego nie wróży...”