Ukraina odnotowuje poprawę warunków dla upraw ozimych. - Wczesna wiosna pozwoliła na częściowe odrobienie opóźnień występujących jesienią. Kondycja ozimin polepsza się – informuje FAMMU/FAPA za Reuters.

Tamtejszy resort rolnictwa stopniowo obniża oszacowanie powierzchni ozimin, na której nie było wschodów jesienią ub.r. I tak w ocenie z marca br. procentowy udział areału zbóż ozimych, które nie wzeszły, zmniejszył się z 14 do 7 proc.

- W dwóch pierwszych miesiącach br. opóźnione wschody jęczmienia i pszenicy ozimej odnotowano na powierzchni około 500 tys. ha – informują analitycy.

Jak sytuacja wygląda na zachodzie Europy? Dla przykładu we Francji w ubiegłym tygodniu FranceAgriMer ocenił stan 93 proc. upraw pszenicy miękkiej jako dobry i bardzo dobry.

- Odsetek ten jest tylko nieznacznie mniejszy w porównaniu z wcześniejszym tygodniem (94 proc.), w dalszym ciągu oznacza to jednak wynik lepszy w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego sezonu (91 proc.) – podaje FAMMU/FAPA.

W regionie trwa intensywny siew jęczmienia jarego. - Dotychczas obsiano 32 proc. planowanego areału, tj. o 14 proc. więcej niż tydzień temu. Oznacza to jednak gorszy wynik w stosunku do rozpatrywanego okresu ubiegłego roku (40 proc.) – informują.

Podobał się artykuł? Podziel się!