Copa-Cogeca apeluje o wprowadzenie przez Komisję Europejską środków nadzwyczajnych, by pomóc rolnikom przetrwać ten trudny okres i zachować zdolność produkcyjną w UE. Komitety Copa-Cogeca zareagowały po tym, jak grupa robocza „Zboża" oceniła sytuację. - W Europie południowej, susza jest bardzo poważna, zatem uprawiane będzie jedynie 30 proc. gruntów. Spodziewamy się, że dodatkowe koszty związane z przesiewaniem, wyniosą 200 milionów euro. W związku z tym nalegamy, by Komisja zastosowała rozwiązania, które pomogą rolnikom przetrwać ten trudny okres i utrzymać zdolność produkcyjną UE, takie jak zaliczki i łatwiejsze przyznawanie pomocy państwa - mówił Ian Backhouse, przewodniczący grupy roboczej.

- Uprawy są niszczone również na skutek mrozów, co sprawia, iż rolnicy muszą zaplanować przesiewanie na swoich gruntach, a to jeszcze bardziej podniesie koszty. Niestety, ze względu na niedostępność nasion, rolnicy nie będą w stanie dostosować zasiewów do zapotrzebowania rynkowego. Odstępstwo umożliwiające rolnikom wykorzystanie nasion gospodarskich w miejsce niedostępnych nasion komercyjnych byłoby pomocne - dodał.

- Rok od decyzji G20, która miała na celu zwiększenie przejrzystości na światowym rynku towarów, nadal zmagamy się z ogromną zmiennością popytu światowego, co sprawia, że rolnicy nie otrzymują jasnych sygnałów rynkowych. Sytuacja ta musi ulec poprawie - mówił sekretarz generalny Copa-Cogeca, Pekka Pesonen.

Podobał się artykuł? Podziel się!