Na kukurydzy w niektórych regionach kraju pojawiła się stonka kukurydziana. Według danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z 21 sierpnia wynika, że występuje ona na obszarze ośmiu województw: lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego.

- Zakończył się już intensywny lot chrząszczy, a obecnie samice składają jaja do gleby. Wstępne obserwacje IOR Rzeszów wskazują, że w 2012 roku liczebność stonki uległa nieznacznemu obniżeniu w porównaniu do roku wcześniejszego. Dodatkowo najprawdopodobniej wskutek upałów szczyt liczebności szkodnika miał miejsce pod koniec lipca w pierwszej dekadzie sierpnia - informuje dr inż. Paweł Bereś z IOR PIB.

Na plantacjach, które zostały silnie opanowane przez omacnicę prosowiankę, obserwuje się coraz liczniejszy pojaw urazka kukurydzianego. - Obecne niemal w całym kraju są zmienniki, które uszkadzają odsłonięte ziarniaki. W pobliżu większych kompleksów zadrzewień lokalne szkody powoduje także zwierzyna leśna i ptaki. W przypadku mszyc ich poziom liczebności jest bardzo zróżnicowany od bardzo niskiego do średniego, niemniej nie stanowią one obecnie poważnego zagrożenia - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!