"Trwają żniwa. Jakość zbieranych zbóż jest przeważnie dobra. Jednakże w niektórych rejonach kraju, np. na Pomorzu, okresowo występujące opady deszczu utrudniają zbiory. Na rynku jest coraz więcej ofert sprzedaży ziarna, co wpływa na obniżkę cen skupu pszenicy i żyta" - napisano w cotygodniowym raporcie z rynku.

Według danych MR, w dniach 16-22.07. br. pszenica konsumpcyjna w skupie potaniała (o 4,1 proc.) i średnio w kraju uzyskiwano za nią 548 zł/t. W porównaniu do notowań sprzed miesiąca ziarno to było tańsze o ponad 8 proc., ale jego cena była o ok. 27 proc. wyższa niż przed rokiem.

Ponownie znacząco (o 15,5 proc.) obniżyła się cena żyta konsumpcyjnego w skupie. Za ziarno to dostawcy otrzymywali przeciętnie 458ázł/t, tj. o ok. 19 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie cena tego ziarna była o ponad 46 proc. wyższa w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Po pięciu tygodniach spadków, podrożał jęczmień paszowy (o 2,3 proc.) i średnio w kraju jego cena kształtowała się na poziomie 536 zł/t. Poziom tej ceny był o 3,7 proc. niższy niż przed miesiącem, ale o ok. 50 proc. wyższy niż przed rokiem.

Po szybkim wzroście, trwającym od połowy maja do początku lipca, od dwóch tygodni notuje się spadek cen żywca wieprzowego. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 16-22 lipca ukształtowały się one średnio na poziomie 3,90 zł/kg, tj. o 3 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu, ale o ponad 4 proc. wyższym niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do analogicznego tygodnia ub.r. trzoda chlewna była o ponad 3 proc. tańsza.

Średnia cena skupu bydła w tym czasie była według MRiRW nieznacznie (o 0,3 proc.) niższa niż przed tygodniem i wynosiła 4,01ázł/kg. Była to cena zbliżona do notowanej przed miesiącem, ale o ponad 4 proc. niższa niż rok wcześniej.

W trzecim tygodniu lipca o ok. 1 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia obniżyły się ceny skupu drobiu, ale były znacznie wyższe niż przed rokiem. Za kurczęta płacono 3,29 zł/kg, tj. o 1,5 proc. więcej niż przed miesiącem i o prawie 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!