"Tak jak resort przewidywał, ceny zbóż zatrzymały się, a nawet niektórych gatunków zaczęły spadać" - skomentował sytuację na rynku zbóż wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że przemysł przetwórczy już wcześniej zaopatrzył się w zboże i teraz nie jest zainteresowany zakupami ziarna na zapasy.

Zdaniem Ardanowskiego, stabilizacja cen zbóż utrzyma się do przednówka. Dopiero w kwietniu czy w maju ceny ziarna mogą wzrosnąć.

Według zespołu ekspertów powołanego przez prezesa Agencji Rynku Rolnego, cena pszenicy konsumpcyjnej w grudniu tego roku wyniesie 820-870 zł za tonę, zaś w marcu 2008 roku - 830-890 zł za tonę.

Najdroższa pszenica konsumpcyjna była w rejonie zachodnim (820 zł/t), najtańsza w południowym (795 zł/t). W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku cena tego zboża była wyższa o ok. 50 proc.

W końcu ubiegłego tygodnia cena sprzedaży pszenicy konsumpcyjnej w notowaniach giełdowych kształtowała się w przedziale 790-840 zł za tonę, a ceny pszenicy paszowej - 790-800 zł za tonę.

W minionym tygodniu zanotowano wzrost popytu na pszenicę paszową i jęczmień paszowy. W opinii Izby Zbożowo-Paszowej, może to oznaczać, iż oczekiwanie na dalszy spadek cen przez wytwórnie pasz powoli się kończy i zaczynają się zakupy w celu odbudowania zapasów.

Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) po raz kolejny obniżyła cenę wywoławczą na wystawianą pszenicę konsumpcyjną do 810 zł za tonę z powodu braku zainteresowanie zakupem zboża. ARM dopuściła także do przetargów wszystkie podmioty. Wcześniej ziarno mogły kupować jedynie zakłady młynarskie.

Jak podała Krajowa Federacja Producentów Zbóż (KFPZ), zboża tanieją także na giełdach międzynarodowych. Obecnie w kontraktach terminowych na marzec 2008 r. pszenica konsumpcyjna kosztuje: na giełdzie (MATIF) w Paryżu - 791 euro za tonę, w Hanowerze - 828 euro za tonę, w Londynie (pszenica paszowa) - 797 euro za tonę, w Chicago - 722 euro za tonę, a w Budapeszcie - 828 euro za tonę.

Według danych Komisji Europejskiej, na przełomie października i listopada pszenica konsumpcyjna w Polsce kosztowała 225 euro za tonę, zaś we Francji 234 euro za tonę, w Niemczech - 240 euro za tonę, w Danii - 241 euro za tonę, na Węgrzech - 225 euro za tonę, a w Słowenii - 180 euro za tonę. Średnia w UE wynosiła 232 euro za tonę.

Pszenica paszowa kosztowała średnio w Polsce 223 euro za tonę, podczas, gdy średnia unijna wynosiła 221 euro za tonę; kukurydza kosztowała zaś średnio 192 euro za tonę (średnia unijna - 214 euro za tonę).

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!