W pierwszej kolejności wykonuje się siew jęczmienia ozimego, ponieważ jest to roślina, która ma najkrótszy okres wegetacji ze zbóż. Oczywiście wiele zależy od regionu w którym się gospodaruje. Optymalny termin dla tego gatunku na zachodzie kraju to czas od 10 do 20 września, z kolei w południowo-wschodnim do 25 września. Jęczmień hybrydowy w siewie normalnym przeprowadza się od 16 do 25 września.

Kolejnym gatunkiem jest pszenica ozima. Siew tego zboża również jest zróżnicowany w poszczególnych regionach Polski: w północno-wschodniej - od 15 do 25 września, w centralnej i południowo-wschodniej - od 20 do 30 września, w północno-zachodniej - od 20 września do 5 października, a na Dolnym Śląsku od 25 września do 10 października.

Optymalny termin dla pszenżyta zawiera się w drugiej i trzeciej dekadzie września. W zachodniej części kraju siew można wykonać też w pierwszej dekadzie października.

Żyto wysiewa się od 15 do 30 września, a w Polsce zachodniej kilka dni później. Najlepszym terminem siewu żyta hybrydowego jest czas w regionie południowo-zachodnim od 20 do 30 września, a na terenach przedgórskich termin ten przypada na 15-25 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!