Warto podkreślić, że zima się jeszcze nie skończyła, a decydujący dla przezimowania zbóż będzie dalszy przebieg pogody, a zwłaszcza warunki panujące pod jej koniec i na przedwiośniu.

Wielu rolników ma jednak wątpliwości co do stanu swoich upraw już teraz, dlatego jeśli pogoda na to pozwoli i przyjdzie odwilż – możliwe będzie wykopanie zbóż i sprawdzenia ich żywotności. Do takich testów przekonywali też specjaliści.

- Stopień uszkodzenia należy monitorować natychmiast po ustąpieniu mrozów. Przemarznięcie węzła krzewienia (brunatnienie) u zbóż, czy też stożka wzrostu u rzepaku, objawiające się brunatnieniem, a następnie gniciem, spowoduje wypadanie roślin z pola – radził w rozmowie z nami prof. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Jak tylko mrozy „odpuszczą” warto sprawdzić żywotność roślin, aby móc ewentualnie przygotować się przed wiosną, gdyby była potrzeba przesiewów – dodawał Mariusz Michalski z firmy Innvigo.

Jak go wykonać? Próbki - ok. 10-20 roślin - pobiera się z kilku miejsc pola, które budzą najwięcej wątpliwości. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić węzła krzewienia.

Następnie powinno się zboże oczyścić i ostrym narzędziem przyciąć ich pędy na wysokości ok. 1,5 cm nad węzłem krzewienia. W sytuacji, kiedy korzenie zbóż są za długie można je skrócić. W ten sposób przygotowane rośliny zaleca się włożyć do pojemnika, który wcześniej trzeba wyłożyć gazą lub papierem.

Co dalej? Po namoczeniu wodą i przykryciu pojemnika folią trzeba odstawić go do ciepłego pomieszczenia o temperaturze 22-24ᵒC. Wynik testu będzie możliwy po upływie 24 godzin.

Jak go odczytać? Rośliny dzieli się na kilka kategorii. Pierwsza - bez przyrostu to informacja, że rośliny są nieżywe. Druga – odznaczająca się przyrostem do 4 mm mówi, że rośliny są słabe. Trzecia – przyrost 5-9 mm - rośliny dobrze zimujące z dobrym wigorem. Czwarta o przyroście powyżej 10 mm – informuje, że zboża bardzo dobrze zimują.

Dołącz do dyskusji na Forum farmer.pl i podziel się obserwacjami ze swojego pola - kliknij TUTAJ

Podobał się artykuł? Podziel się!