Stany Zjednoczone odnotowały w bieżącym sezonie najgorszą suszę od ponad pół wieku. Było to jedną z bezpośrednich przyczyn wzrostu cen kukurydzy. Zbiory szacowane są na zaledwie 274 mln ton. Nieurodzaj kukurydzy „odgrzał” dyskusję nad wpływem dynamicznie rozwijającej się produkcji biopaliw, pochłaniającej około 40% rodzimej produkcji kukurydzy na cele biopaliwowe, na poziom cen kukurydzy- informuje FAMMU/FAPA.

Siedem stanów USA położonych w południowej i południowo-zachodniej części kraju wystosowało prośbę do administracji obecnego prezydenta Baracka Obamy o zawieszenie, na okres roku, obowiązywania mandatów w produkcji biopaliw. Hodowcy są przekonani, że taka decyzja znalazłaby odzwierciedlenie w spadku cen kukurydzy i pozwoliła na „oddech” stojącym często na skraju bankructwa firmom. Decyzja w tej kwestii nie zapadnie jednak wcześniej niż w drugiej połowie listopada br.

Tymczasem pojawiają się analizy, które wskazują na to, że zawieszenie mandatów w produkcji bioetanolu nie dałoby natychmiastowych skutków. Naukowcy z Uniwersytetu w Missouri są zdania, że wpływ takiej decyzji były stosunkowo niewielki i odroczony w czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!