PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Trzeba liczyć się z wymarznięciami

Trzeba liczyć się z wymarznięciami

Zimowa aura nadal nie odpuszcza. Stan plantacji roślin ozimych nie jest do końca znany. Niestety w niektórych regionach trzeba się przygotować na to, że jakieś straty w uprawach będą. Oby ich skala nie była duża.- W moim regionie, czyli na Warmii i Mazurach, mamy temperatury bliskie -20°C już od ponad tygodnia. Tam gdzie jest 20-30 cm śniegu nie ma kłopotu. Niestety w momencie opadów śniegu wiał silny wiatr i wiele pól jest bez okrywy śnieżnej. W takich sytuacjach trzeba liczyć się z wymarznięciami - tym bardziej, że mieliśmy też kilka dni z dość silnym, a przede wszystkim bardzo zimnym wiatrem - mówi portalowi farmer.pl Mariusz Michalski z BASF Polska.

To skutkuje wysmoleniem roślin. Do tego zjawiska dochodzi wówczas, gdy na polach zalega mała warstwa śniegu i wieją mroźne, silne wiatry. Następuje wtedy wysuszenie roślin przez wiatr wobec braku możliwości pobrania wody przez korzenie z zamarzniętej gleby.

- W innych regionach, nawet tam gdzie dziś mamy śnieg, spadł on praktycznie na rozmarzniętą glebę. Na tych polach często była już zastosowana pierwsza dawka azotu, co mogło trochę pobudzić rośliny. W takich sytuacjach istnieje ryzyko uszkodzeń poprzez wyprzenie - dodaje Michalski.

Do wyprzenia dochodzi, gdy na niezamarzniętą glebę spada śnieg, albo też kiedy za długo zalega on na polach. Rośliny przy temperaturze bliskiej 0°C silniej oddychają , rozkładając zgromadzone węglowodany, ale nie mogą tworzyć nowych. Dochodzi wtedy do rozkładu białka, a rośliny są atakowane przez pleśń śniegową.

Na pogodę nie mamy wpływu. Trzeba czekać. - Warto w tej sytuacji kontrolować plantacje, sprawdzając ich przezimowanie tak aby być przygotowanym na podjęcie właściwych decyzji zaraz po ruszeniu wegetacji - dodaje Mariusz Michalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • tytus 2013-03-28 17:02:41
  tu znalazlem test pierwszy z tego roku przezimowania zboz

  http://www.swseed.pl/service/aktualnosci/aktualnosci/?tx_ttnews[tt_news]=31&cHash=382a7dfe40e483f060373c37d177bc17
 • ukasz 2013-03-26 18:58:01
  bedą straty ale niewielkie
 • rolnik z zamojszczyzny 2013-03-26 18:24:46
  To pierwszy poważny artykuł na temat strat
 • 14754 2013-03-26 16:24:28
  a może jeszcze dosypać amonowej jak zalecano?;)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.158.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!