W tym tygodniu ceny pszenicy w kontrakcie sierpniowym na paryskiej giełdzie Matif kształtowały się nadal poniżej 200 EUR/tonę, nieznacznie tylko przekraczając ten pułap w ostatnim dniu tygodnia.Ostatni tydzień nie przyniósł również większych zmian w kształtowaniu się cen pszenicy na CBoT, informuje FAMMU/FAPA.

W czwartek - 28 lipca- cena zamknięcia w kontrakcie wrześniowym wynosiła 255,9 USD/tonę wobec 254,4 USD/tonę tydzień wcześniej.Sytuacja podażowa na światowym rynku pszenicy wydaje się być coraz lepsza. Ostatnie prognozy zbiorów tego gatunku w samej Unii, jak i na świecie wskazują na poprawę wyników produkcji w stosunku do czerwca br. Bardzo dobre informacje napływają z krajów basenu Morza Czarnego. Prognozy produkcji zbożowej podniosła zarówno Rosja – do nawet 92 mln ton, jak i Ukraina – do nadspodziewanie wysokiego poziomu 51 mln ton. Poprawiają się również warunki pogodowe w USA. Coraz bardziej optymistyczne są również prognozy zbiorów na kontynencie australijskim.
Tutaj produkcja zbóż w bieżącym sezonie może być bliska rekordu – ok. 26 mln ton.

Powrót Rosji do grona kluczowych dostawców zbóż z początkiem bieżącego sezonu wyraźnie zaostrzył konkurencję w eksporcie. Rosja nie waha się oferować ziarna po bardzo atrakcyjnych cenach – o od 20 do 30 USD/tonę niższych od konkurentów. Szacuje się, że w lipcu br. rosyjski eksport zbóż osiągnął blisko 2 miliony ton. Tylko Egipt od początku sezonu zakupił 480 tys. ton rosyjskiej pszenicy. W dwóch ostatnich przetargach na dostawy pszenicy do Egiptu, organizowanych przez GASC, oferty rosyjskiej pszenicy wygrywały z pozostałymi. Niewykluczone,
że Egipt wkrótce rozszerzy listę dostawców uprawnionych do brania udziału w przetargach o Ukrainę i Rumunię, co dodatkowo zaostrzyłoby konkurencję o ten jeden z kluczowych rynków zbytu.

Na sytuację na rynku giełdowym – w tym kontraktów zbożowych i instrumentów pochodnych – nadal mogą mieć wpływ niepokoje związane z niepewnością co do wyniku negocjacji wysokości limitu długu w USA. Poza tym w ostatnich kilku tygodniach odnotowano spadek dynamiki wzrostu gospodarki w większości regionów USA – o czym poinformowała w tym tygodniu amerykańska Rezerwa Federalna.