PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Uprawa pożniwna

Uprawa pożniwna

Kombajny zbożowe pracują pełną parą, a żniwa są na zaawansowanym etapie. Z pól powoli znika słoma najczęściej w postaci sprasowanych bel. Nadchodzi, więc czas by pomyśleć o uprawkach pożniwnych.Z pozoru uprawa ścierniska wydaje się być bardzo prostym zabiegiem i nie wymaga większej staranności. Niemniej jednak często jest odkładana na dalszy plan ze względu na spiętrzenie w tym okresie prac polowych.

Decydującym jednak o korzyściach jakie można uzyskać dzięki uprawkom pożniwnym jest właśnie prawidłowy termin ich wykonania. Najlepiej gdy je wykonujemy krótko po zbiorze rośliny i wywiezieniu słomy. W przeciwnym przypadku pole, zwłaszcza po zbiorze zbóż, pozostawione długo bez uprawy może porastać samosiewami, a przerośnięte ściernisko i resztki słomy powodują zadarnianie pola, które później utrudni dalszą uprawę.

Starannie wykonana uprawa ścierniska sprzyja ograniczeniu parowania wody z gleby, również pobudza do kiełkowania nasiona chwastów oraz osypanych nasion rośliny uprawnej. Co więcej przyspiesza rozkład słomy oraz pobudza życie biologiczne gleby.

Duże znaczenie ma też jakość wykonania zabiegu. Często popełnianym błędem jest to, że pozostałości pożniwne nie ulegają rozdrobnieniu i są wręcz "wciskane" do gleby, stwarzając niekorzystne warunki dla kiełkowania i wschodów roślin.

Niekorzystne jest również nierównomierne wymieszanie resztek z glebą. W takim przypadku w miejscach dużego nagromadzenia się słomy, która będzie adsorbować duże ilości wody, może spowodować znaczne opóźnienia we wschodach. Co więcej nierozdrobnione, jak również źle wymieszane resztki mogą być przyczyną niezachowania odpowiedniej głębokości wysiewu.

Uprawa pożniwna zależy w dużej mierze od możliwości sprzętowej gospodarstwa. Wcześniej zazwyczaj wykonywana była pługami podorywkowymi lub zwykłymi. Coraz częściej odchodzi się od takiego schematu, na rzecz innych rozwiązań. Podorywka bowiem jest dość mało wydajna i stosunkowo energochłonna. Ponadto pług układa resztki pożniwne w glebie warstwowo, powodując spowolnienie tempa ich rozkładu.

Narzędziem stosowanym często w uprawie pożniwnej jest brona talerzowa często połączona dodatkowo z wałem. Talerze, które przetaczają się po ściernisku przecinają resztki pożniwne i powodują dość dobre wymieszanie ich z glebą. Talerzówka jest przede wszystkim przydatna do wysokich ściernisk, gdyż nie jest wrażliwa na zapychanie się długimi resztkami. Nie powinna być jednak używana na polach gdzie jest dużo perzu, gdyż krawędzie tnące talerzy tną rozłogi rośliny, co może spowodować mocne zachwaszczenie pola tym chwastem. Kolejną wadą stosowania talerzówek jest słabe niszczenie głęboko korzeniących się chwastów.

Do walki z perzem lepszy okazać sie może kultywator wyposażony w tradycyjne zęby. Podczas podcinania ścierniska kultywator wydobywa na powierzchnię gleby rozłogi perzu, które bardzo często zawieszają się na trzonach zębów. Wydobyte na powierzchnie wysychają na słońcu. Jednak przy wysokim ściernisku podczas pracy kultywator może się zapychać.

Obecnie w uprawie pożniwnej coraz to powszechniej używa się agregatów złożonych najczęściej z kultywatora ciężkiego z łapami rozmieszczonymi na dwóch belkach, z talerzami wyrównującymi i wałem prętowym. W przeciętnych warunkach uprawiają one dobrze glebę na głębokości poniżej 10 cm. Agregaty te kruszą i rozdrabniają resztki pożniwne i równomiernie je mieszają z glebą.

Ostatnio uprawa pożniwna nabiera jeszcze większego znaczenia w przypadku bezorkowej uprawy roślin. Tu kluczowym elementem powodzenia takiego systemu uprawy okazuje się terminowość i staranność wykanania uprawek pożniwnych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Planeta Eko 2015-09-01 14:40:45
  Dobrym sposobem na zagospodarowanie resztek pożniwnych jest zastosowanie mikroorganizmów – np. preparat EmFarma Plus., który pozwoli na odzyskanie wielu niezbędnych i potrzebnych Glebienminerałów (NPK - makro i mikroelementów)!
  EmFarma Plus może być wykorzystany do uprawki w przypadku resztek pożniwnych zbóż, kukurydzy, chmielu tytoniu i nie tylko. Ściernisko spryskujemy roztworem (25-40 litrów EmFarma Plus w 300 -700 litrach wody/1 ha). Po oprysku zastosować uprawkę likwidującą ściernisko (podorywka, talerzowanie, agregowanie).
  STOSUJĄC POŻYTECZNE MIKROORGANIZMY EmFarma Plus REZYGNUJEMY ZE STOSOWANIA RSM, MOCZNIKA itp. DO UTYLIZACJI RESZTEK POŻNIWNYCH !!!
 • UŻYTKOWNIK HUMUS ACTIVE 2014-08-01 13:07:48
  No ja proponuję Humus Active :) aby nie zakwaszać ziemii mocznikiem i saletrą. W miejsce tych azotowych nawozów zostawić słomę (wynik finansowy dodatni) i rozłożyć słomę Humusem Activem. 90zł/20l/ha :-) NIE OKRADAJCIE GLEBY!!!!!!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!