Plantacje kukurydzy w okolicach Skrzelewa wyglądają bardzo różnie, mają inny pokrój, kształt liści. Są takie pola, gdzie stoi woda i rośliny w tych miejscach gniją.

- Niektórzy nawet nie wysiali zaplanowanej wcześniej kukurydzy, bo nie mogli wjechać w pole. Niedawno pytał mnie jeden z rolników, czy może jeszcze wysiać kukurydzę - chodzi o 10 ha. Odpowiedziałem, że to duże ryzyko, zwałszcza jeśli chodzi o kukurydzę ziarnową, ale może warto dogadać się w tej sprawie z biogazownią, która odebrałaby zieloną masę. Odmiana taka nie może mieć większego FAO niż 140. Ryzyko jest ogromne, ale on nie widzi innego wyjścia - mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Tadeusz Szymańczak, rolnik i rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Kawęczyn i Skrzelew w gminie Teresin na Mazowszu były miejscem letniego posiedzenia Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego i Rolniczego.

- Prace zaczęto od lustracji poletek doświadczalnych prowadzonych przez Stacje Doświadczalną Oceny Odmian w Kawęczynie. Drugim punktem lustracji były poletka doświadczalne kukurydzy w Skrzelwie. Kolejną była ocena poszczególnych odmian prowadzonych w badaniach na terenie woj. mazowieckiego - dodał Szymańczak.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Odmianowe i Rolnicze (PDOiR) jest systemem doświadczalnym tworzonym na bazie porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego, obejmującego swym zakresem nie tylko doświadczenia odmianowe, ale również odmianowo-agrotechniczne. Na ich podstawie będą tworzone Listy Odmian Zalecanych na obszarze danego województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!