Nasiona chwastów znajdujące się w glebie są źródłem zachwaszczenia. Naukowcy pozostają w dyskusji co do wpływu wykorzystywanej agrotechniki na wielkość zachwaszczenia, tj. liczby chwastów, masy chwastów i ich składu gatunkowego. Według jednych uprawa bezpłużna zwiększa zachwaszczenie, inni twierdzą dokładnie odwrotnie, że to uprawa płużna zwiększa zachwaszczenie i jest ono większe niż przy stosowaniu uproszczeń w uprawie i siewie bezpośrednim.
Różnice w zabiegach przekładają się na stan zachwaszczenia. Stosując uprawę tradycyjną wykonywana jest zazwyczaj po zbiorze przedplonu podorywka, jesienią orka przedzimowa, a wiosną: bronowanie i uprawki przesiewne. Przy uprawie uproszczonej miejsce orki zastępuje kultywator. Jest przeważnie wykorzystany dwukrotnie pożniwnie oraz na wiosnę. W tym czasie stosuje się też zestaw do przedsiewnej uprawy roli. Herbicydowa uprawa to zastosowanie pożniwnie oprysku herbicydem totalnym i zazwyczaj bez wykonania orki zimowej, a wiosną kultywowanie i przedsiewna uprawa roli.
Wzrost zachwaszczenia w uprawie bezpłużnej najprawdopodobniej wynika z nagromadzenia osypujących się nasion chwastów na wierzchniej warstwie gleby. To właśnie ta warstwa ma stanowić główny rezerwuar banku nasion chwastów. Uprawa bezpłużna i siew bezpośredni dają lepsze wyniki w przypadku prawidłowej ochrony herbicydowej i nie wydobywaniu nasion chwastów z głębszych warstw gleby, z czym spotykamy się w uprawie płużnej.
Herbicydowa i uproszczona uprawa roli mogą tworzyć mniej korzystne warunki do wschodów pszenicy twardej niż uprawa w systemie tradycyjnym. Mogą zwiększyć liczbę chwastów w uprawie pszenicy twardej. Większe zachwaszczenie będzie się obserwowało w fazie dojrzałości mlecznej niż w fazie krzewienia. Zachwaszczenia zależy od przyjętego systemu uprawy roli i ilości nasion chwastów w glebie.

Grosicki Aleksander, 2014-12-26 22:46:57
ekojajo, 2014-12-23 09:26:01
kiwaczek71, 2014-12-23 08:53:46
jarki, 2014-12-22 21:06:50
Jasiek, 2014-12-22 18:17:58
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)