- Wrześniowa aura pogodowa nie rozpieszczała. Pochmurne i zimne dni, którym towarzyszyły obfite opady deszczu utrudniały prace polowe - podaje Marcin Łański z BASF Polska.


Średnia temperatura w poszczególnych Centrach Kompetencji BASF w kraju była bardzo zbliżona do siebie i we wrześniu wynosiła ona w Pągowie - 12,5°C, w Jarosławcu - 12,8°C, a w Gurczu - 12,4°C. Jeśli chodzi o opady to były one dość wysokie i o ile w dwóch pierwszych miejscach były podobne, bo wynosiły odpowiednio: 100,8 mm i 102 mm, to w Gurczu były one niższe i kształtowały się w ubiegłym miesiącu na poziomie - 80,2 mm.

- W najbliższych dniach zapowiadane są słoneczne dni ze znacznymi wzrostami temperatur w ciągu dnia, nawet do 20°C. Taki przebieg pogody pozwoli na dokończenie zaplanowanych siewów zbóż ozimych - głównie pszenicy ozimej, ponieważ jęczmiona ozime, żyta oraz pszenżyta w dużej mierze są już wysiane - zauważa Łański.

Jego zdaniem ciepłe i słoneczne dni oraz woda z wrześniowych opadów, zgromadzona w glebie, daje bardzo dobre warunki do wzrostu i rozwoju roślin. Dlatego należy spodziewać się wyrównanych wschodów zbóż.

Na plantacjach zbóż ozimych, o czym warto pamiętać podczas ciepłej aury, będą występowały problemy z chwastami. Dlatego już warto pomyśleć o zwalczaniu chwastów.

- Warunkiem dobrej skuteczności chwastobójczej herbicydów stosowanych na jesień jest prawidłowo uprawiona gleba bez brył - dodaje przedstawiciel BASF.

Podobał się artykuł? Podziel się!