PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Uwaga na fałszywe ziarno

Uwaga na fałszywe ziarno

Autor: farmer.pl, Wojciech Konieczny

Dodano: 29-03-2012 10:28

Tagi:

W woj. pomorskim oszuści oferują ziarno pszenicy ozimej jako jarej. Należy się zatem wystrzegać okazyjnych zakupów materiału siewnego z niepewnych źródeł.Gigantyczne w stosunku do poprzednich lat zapotrzebowanie na materiał siewny zbóż jarych, sprowokował nieuczciwych ludzi do łatwego zarobku. W sprzedaży objazdowej i na targowiskach proponują rolnikom nasiona pszenicy jarej. W rzeczywistości jest to ziarno pszenicy ozimej.


Nawet jeśli odznacza się ono zadowalającą siłą kiełkowania i wzejdzie, to poza zielonką do zakiszenia (lub przyorania na zielony nawóz) innej korzyści nie przyniesie. Wszystkie rośliny ozime (oraz 2-letnie jak marchew pastewna, burak cukrowy i pastewny) aby zakwitły i wydały nasiona muszą przejść proces jarowizacji czyli oddziaływania niskich temperatur. W wypadku pszenicy ozimej czas trwania jarowizacji jest różny i zależy od odmiany, nie mniej jest to minimum 3 tygodnie. Niskie temperatury w tym okresie, indukują wytwarzanie w wierzchołkach pędów hormonów kwitnienia, bez których rośliny nie przejdą z fazy wegetatywnej w generatywną, a więc nie zakwitną i nie wydadzą nasion.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • pawel 2012-03-29 20:30:52
  @potok nikt nikomu nie kaze kupowac tej pszenicy od tego goscia...jesli ludzie kupuja to znaczy ze cena im odpowiada... ale z drugiej strony cena 3,5-4tys jest przesadzona
 • rolnik 2012-03-29 20:29:14
  panie ministrze sawicki- gdzie eezerwa siewna!
 • potok 2012-03-29 13:09:06
  Czy jesienią dostaną 3,5 do 4,o tyś za tonę.znam gościa cena jak wyżej prosto z silosu klientów opór.Miałem o nim dobre zdanie ,ale widzę ze to szuja świnia albo jeszcze gorzej.
 • sprytni inaczej 2012-03-29 12:19:21
  No co za bambetle, sprzedali by to ziarno za pół roku, w równie korzystnej cenie co teraz i przy tym nie nabijaliby ludzi w butelkę o.O
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!