- Najwięcej zgłoszeń od rolników, o podszywaniu się pod naszą markę, docierało do nas w marcu i w kwietniu - relacjonuje Rafał Spychała z Saaten-Union. - Nasiona niewiadomego pochodzenia, podpisane chronioną nazwą Subito można było kupić w północnej części Polski oraz w Wielkopolsce.

Aby uchronić się przed oszustwem, należy zachować ograniczone zaufanie do tzw. „okazji".

- Jeśli sprzedawca nie chce wystawić faktury, będącej dokumentem zakupu, dla klienta powinien być to sygnał ostrzegawczy. Rzetelne firmy zawsze wystawiają faktury. Należy również przyjrzeć się opakowaniu, a szczególnie etykiecie - podkreśla Spychała. - Nasze nasiona zawsze są pakowane w nowe, firmowe worki i opatrzone oryginalną, urzędową etykietą.

Nasiona z nielegalnego obrotu, podszywające się pod nasiona odmiany Subito, były pakowane w białe worki bez nadruku. Przy szwie umieszczona została biała, podrobiona etykieta. W worku znajdowało się ok. 55 tys. nasion kukurydzy typu dent, niewiadomego, wątpliwego pochodzenia. Nasiona były nierównomiernie pokryte zaprawą.

Oryginalne opakowanie nasion Saaten-Union jest trójkolorowe: od góry granatowe, w środku białe, na dole zielone. W dolnej części opakowania znajduje się logo firmy. W części środkowej znajduje się informacja o zawartości: nazwa odmiany oraz liczba nasion. W przypadku Subito, każde opakowanie zawierało 80 tys. kwalifikowanych nasion typu flint. Worek opatrzony jest urzędową etykietą w kolorze niebieskim (odpowiednim dla stopnia C1).

Zarząd spółki Saaten-Union Polska informuje, że w przypadku zakupu i wysiewu nasion niewiadomego, wątpliwego pochodzenia, nie bierze odpowiedzialności za jakość nabytych nasion.

Podobał się artykuł? Podziel się!