Można powiedzieć już coś o jęczmieniu ozimym. Jego zbiory są już na ukończeniu w południowych częściach kraju. Oprócz jęczmienia zebrano już pszenicę ozimą ponad z połowy upraw. Tymczasem na północy zebrano tylko jedną piątą. Niestety wraz ze żniwami postępują ceny zbóż. A raczej nie postępują, a cofają się. Zakłady czekają na dalsze obniżki, kupując tylko niewielkie ilości ziarna, potrzebne doraźnie.
Cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi 430-480 za tonę. Ceny pszenicy extra, wyjątkowo dobrej jakości, zaczynaja się od 470 zł/ t.
Gorzej z żytem. Jego cena oscyluje na poziome 300 zł/ t. Eksperci przewidują, że tendencja spadkowa w nadchodzącym tygodniu utrzyma się.

Tymczasem w Niemczech zbiory zbóż osiągną rekordowy poziom 50,6 mln ton (+1,6% r/r). Nie inaczej może być u ich sąsiadów – Francuzów. Zbiory ich zbóż mogą w tym roku przekroczyć nawet 38 mln t na skutek bardzo wysokich. Jest to wzrost nawet 6 procentowy w stosunku do roku ubiegłego.

Jednak notowania na giełdach światowych cały czas spadają. Pszenica paszowa z dostawą spadła do 98 EUR/t. Natomiast notowania ceny pszenicy konsumpcyjnej w kontrakcie sierpniowym na giełdzie MATIF do 123 EUR/t.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!