Spadła zwłaszcza cena pszenicy, zarówno konsumpcyjnej jak i paszowej. Średnio zniżka ta wyniosłą w przeciągu tygodnia aż 20 zł na tonie netto. W wypadku pozostałych gatunków zbóż zmiany nie były już tak wielkie (10 zł na tonie) lub wcale.

Rolnicy obawiają się o swoje oziminy z powodu niskich temperatur bez okrywy śnieżnej. Nie najlepsza sytuacja z tego samego powodu, jak się okazuje, panuje też na Ukrainie i w Rosji. Czy to wpłynie na ceny? Możliwe, ale nie pewne. Farmerzy boją się, żeby nie powtórzyła się sytuacja z sezonu 2011/2012, kiedy wiele plantacji ozimin trzeba było przesiać.

Przypominamy jak wówczas kształtowały się ceny zbóż. Były one zdecydowanie wyższe niż obecnie. Z danych zebranych przez farmer.pl wynika bowiem, że 12 stycznia 2012 r. pszenica konsumpcyjna kosztowała od 770 do 860 zł/t netto, następnie na początku marca ceny nie zmieniły się, ale już w kwietniu można było zaobserwować pierwsze wzrosty nawet do 900 zł/t netto. Podczas żniw, na początku sierpnia, pszenica jakościowa kosztowała 900-950 zł/t netto. Nie doszukiwałabym się jednak tutaj daleko idącej analogii.

Jak sytuacja wygląda na giełdach towarowych? - Koniec ubiegłego roku i początek nowego przyniósł kontynuację zniżkowych tendencji na rynku zbożowym. Notowania pszenicy w kontrakcie marcowym na Euronext pod koniec pierwszego tygodnia stycznia br. wyniosły 170,75 EUR/t, a kukurydzy 159,75 EUR/t. W przypadku pszenicy jest to poziom cen najniższy w historii tego kontraktu, a dla kukurydzy – od mniej więcej października 2014 roku. Nastroje na rynku są więc „zniżkowe” – podała FAMMU/FAPA.

Co przyczynia się do zniżki cen? - Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na ceny zbóż na rynku światowym jest obecnie umacniająca się pozycja dostawców z Ameryki Łacińskiej (Argentyny i Brazylii). Prognozy zbiorów kukurydzy i soi są optymistyczne. Dobre warunki pogodowe w Brazylii i Argentynie dają nadzieję na dobre wyniki zbiorów kukurydzy i soi w obu tych krajach. Nieoficjalne prognozy handlowców dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2015/16 wynoszą średnio 25,64 mln ton dla Argentyny i 81,33 mln ton dla Brazylii. Dodatkowo w przypadku Argentyny na poprawę pozycji konkurencyjnej w eksporcie wpływ ma zniesienie ceł obowiązujących w eksporcie pszenicy i kukurydzy oraz słabość argentyńskiego peso – podają analitycy.