Ploniarka zbożówka w kukurydzy na niektórych plantacjach potrafi zasiedlić nawet 30proc. roślin. W tym roku IOR PIB sygnalizował problem z ploniarką głównie na Podkarpaciu, tam szkodnik ten wymagał zwalczania w fazie około 3 liścia.

Po wylęgu,larwy wgryzają się odo młodej rośliny, gdzie drążą kręte kanały. Uszkadzają tym zawiązki liści i często stożek wzrostu. Pierwsze uszkodzenia widoczne są w fazie 3-4 liści i postępują wraz ze wzrostem rośliny. Objawem żerowania szkodnika są także charakterystyczne rzędy dziur na liściach. Liście karłowacieją i deformują się. Jeśli zostanie uszkodzony stożek wzrostu, rośliny zmieniają pokrój i mogą wytwarzać kilka pędów bocznych.

Obecnie już jest za późno na zabieg chemiczny . Na tym etapie warto jednak oszacować rozmiar szkód, pozwoli to ocenić zagrożenie ze strony tego szkodnika w przyszłym sezonie.. Ustalonym progiem ekonomicznej szkodliwości jest średnio 1 larwa w roślinie lub gdy w poprzednim roku obserwowano uszkodzenia przekraczające 15 proc. roślin.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!