PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

W Niemczech więcej zbóż i rzepaku, mniej ziemniaków

W Niemczech więcej zbóż i rzepaku, mniej ziemniaków

Pomimo siarczystych mrozów, fali upałów i powodzi, Niemiecki Związek Rolników spodziewa się w tym roku niezłych zbiorów zbóż i rzepaku. Strat obawiają się natomiast plantatorzy ziemniaków, kukurydzy i buraków cukrowych.Zbiory zbóż powinny wynieść 46,8 milionów ton, o trzy procenty więcej niż w zeszłym roku - poinformował w Berlinie Związek Rolników. Natomiast rzepaku ma być w tym roku 5,6 mln ton - o 17 proc. więcej niż w 2012 roku.


- Z tych wyników możemy być jak najbardziej zadowoleni - powiedział szef saksońskiej organizacji rolników Wolfgang Vogel. Jak wyjaśnił w rozmowie z agencją dpa, nie wszyscy rolnicy ucierpieli w wyniku anomalii pogodowych. Można przeciągnąć linię od Kolonii przez Hanower do Berlina. Poniżej tej linii rolnictwo poniosło znaczne straty, natomiast powyżej niej panowała "wzorcowa pogoda", a deszcz przychodził zawsze w najodpowiedniejszym momencie - wyjaśnił Vogel.

Minorowe nastroje panują natomiast wśród plantatorów ziemniaków. Związek spodziewa się zbiorów na poziomie poniżej 10 mln ton. W zeszłym roku zebrano 10,6 mln kartofli, znacznie mniej niż w rekordowym roku 2004 - 13 mln ton.

Z powodu gorszych zbiorów wzrosły ceny produkcji - wytworzenie 100 kilogramów ziemniaków kosztuje w tym roku 30 euro wobec 20 euro w zeszłym roku. Wzrost kosztów odczują z pewnością konsumenci. W lipcu kilogram ziemniaków kosztował 44 proc. więcej niż rok temu.

Niekorzystna pogoda pokrzyżowała szyki także plantatorom szparagów (spodziewane zbiory mniejsze o 10 proc.), truskawek (-7 proc.) i chmielu (-23 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!