Po licznych zawirowaniach i to nie koniecznie tych oczekiwanych, a więc przeważnie w kierunku spadku cen niż ich wzrostu, przyszedł czas na stabilizację. Ale czy na pewno rolnicy życzyliby sobie takiego przebiegu sprawy? Wprost przeciwnie, ceny są bardzo niskie, zwłaszcza koszonej właśnie kukurydzy, dlatego dobrze byłoby aby na rynku pojawiły się wzrosty cenowe. Ich niestety jak na lekarstwo. W ciągu tygodnia zanotowaliśmy tylko w jednym skupie wzrost ceny pszenicy paszowej o 10 zł na tonie do wartości 570. Niestety też jeden spadek - w wypadku kukurydzy mokrej o 20 zł.

Jak sytuacja wygląda na giełdach towarowych, które pozwalają przewidzieć co będzie się działo na rynku w najbliższym czasie? Powiało optymizmem, ponieważ zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych, w kontraktach terminowych widać zwyżki cenowe.

- Na paryskim Euronext kukurydza w kontrakcie listopadowym podrożała o 2,7 proc. do 143 EUR/tonę, a pszenica - o 1,4 proc. do 159,5 EUR/tonę. Wzrosty cen były m.in. wspierane przed rekordowe wyniki eksportu pszenicy z Unii. Jak podaje KE, w kończącym się tygodniu wydano licencje na eksport aż 945 tys. ton pszenicy miękkiej (rekordowy wynik od początku sezonu handlowego), w tym pszenica francuska stanowiła 347,9 tys. ton. Istotnym czynnikiem w kształtowaniu się cen były też opóźnienia w zbiorach kukurydzy w USA i w Europie. Analitycy dopatrują się także umocnienia się cen surowców rolnych na giełdach towarowych w zwiększonym napływie funduszy z osłabiającego się rynku akcji. Wpływ tego czynnika na dalsze kształtowanie się cen giełdowych zbóż jest bardzo trudny do przewidzenia - podaje FAMMU/FAPA.

Ceny skupu zbóż i rzepaku w zł/t netto zebrane 22 października 2014 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A.
- pszenica konsumpcyjna - 600,
- pszenica paszowa - 540,
- żyto - 480,
- kukurydza mokra - 300,
- kukurydza sucha - 345.

Lubella
- pszenica konsumpcyjna - 550-630,
- jęczmień konsumpcyjny - 460.

PZZ Stoisław
- pszenica konsumpcyjna - 600,
- pszenica paszowa - 550,
- żyto konsumpcyjne - 495,
- żyto paszowe - 400,
- jęczmień konsumpcyjny - 480,
- jęczmień paszowy - 470,
- owies - 455,
- pszenżyto - 455,
- łubin - 830.