PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W województwie zachodniopomorskim zebrano 30 proc. plonów

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 17-08-2012 09:01

Tagi:

Żniwa na polach woj. zachodniopomorskiego są już zaawansowane. Zebrano jedną trzecią plonów - poinformowano w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.Jak powiedział ekspert z Ośrodka w Barzkowicach Ryszard Karaś, zbiory na Pomorzu Zachodnim, z powodu trudnych warunków atmosferycznych wiosną i wczesnym latem, są opóźnione w stosunku do lat ubiegłych. Na południu regionu, gdzie wegetacja jest szybsza, żniwa zbliżają się do końca, np. w powiecie myśliborskim zebrano już ok. 80 proc. plonów, zaś w goleniowskim 60 proc. Na północy zbiory przebiegają wolniej, np. w powiatach drawskim i szczecineckim zebrano ok 10 proc.

Wśród zbóż, których zebrano dotychczas najwięcej, są głównie zboża ozime, ponieważ te z natury są szybciej gotowe do zbiorów - czyli pszenżyto ozime i pszenica ozima. Tych gatunków zebrano 45-50 proc. skali regionu - poinformował ekspert.

Żyta na Pomorzu Zachodnim zebrano już ok. 40 proc. Jęczmień ozimy oraz rzepak zebrano w całości, czyli zakończyły się tzw. małe żniwa. Całe żniwa powinny zakończyć się w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Jak zaznaczył Karaś, biorąc pod uwagę niesprzyjające w tym roku warunki pogodowe, zebrane w tym sezonie zboże ma niespodziewanie dobre parametry jakościowe. Zawiera dużo białka i glutenu.

Zdaniem Karasia poprawiła się wilgotność zbieranego ziarna. W regionie ostatnio nie było opadów, temperatura się podniosła, więc automatycznie wilgotność ziarna jest niższa. Jest też nadzieja, że dobra pogada utrzyma się do końca żniw - zaznaczył ekspert.

Według wstępnych danych, tegoroczne plony będą nieco wyższe od ubiegłorocznych. Spodziewamy się ok. 36 kwintali z hektara - dodał Karaś. Przypomniał jednak, że w najlepszych latach były to na Pomorzu Zachodnim nawet ponad 44 kwintale z hektara

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • pawel 2012-08-18 23:26:23
  hehe ... wylewal obornik i w maju nasadzi rzepaku - jakis super rolnik ;) albo raczej redaktorzyna
 • arszczecin 2012-08-17 23:55:15
  przeczytajcie ten artykuł,
  http://iszczecinek.pl/artykuly/aktualnosci/dotarlismy-do-zrodla-smrodu

  wiedza redaktorów mnie poraża
  i podziwiam węch mieszkańców, byłem na tym polu dziś setki razy i kurde nic nie czułem
 • Lewar 2012-08-17 14:40:42
  A jak tam w Poldanorze Bąk się po polach kręci ??
 • arszczecin 2012-08-17 12:25:17
  karas, co ty z geografii miałeś? szczecinek leży na północy woj. zach-pom?
  chyba na jakiejś chińskiej mapie.
  a barzkowice może w centrum?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!