Wciornastki w tym sezonie pojawiły się bardzo wcześnie, powodem takiej sytuacji jest długa jesień i ciepła zima. Szkodnik ten na razie nie jest groźny, zwalczać go można przy okazji walki z innymi szkodnikami np. za pomocą pyretroidów. W uprawie pszenicy ozimej przeciwko niemu zarejestrowany jest jeden preparat Fastac Active 050 ME (alfa – cypermetryna - związek z grupy pyretroidów).

Zalecana dawka to 0,25-0,3 l/ha. Środek należy stosować po wystąpieniu szkodnika, zgodnie z sygnalizacją.

Generalnie żeruje on zwykle na plantacjach, które są „dobrze prowadzone”. Nawet można zaryzykować stwierdzenie, że preferuje uprawy intensywnie chronione, zwłaszcza pod kątem wystąpienia chorób, a więc tam, gdzie stosowane były np. środki z grupy strobiluryn.

Przeważnie wciorniastki pojawiają się w zbożach od fazy początku kłoszenia do jej zakończenia. Nie tylko żerują na zbożach kłosowych, ale też na plantacjach kukurydzy.

Jakie są progi ekonomicznej szkodliwości wciorniastków? W fazie strzelania w źdźbło – 10 larw na źdźbło, w fazie do pełni kwitnienia - 5–10 owadów dorosłych lub larw na 1 kłosie, a w fazie wypełniania ziarna - 40–50 larw na 1 kłosie. Na razie nie są one przekroczone.

Podobał się artykuł? Podziel się!