Wirus żółtej karłowatości jęczmienia występuje w plantacjach zbóż ozimych. Objawy zależą przede wszystkim od gatunku rośliny, ale także od kondycji fizjologicznej rośliny czy fazy w momencie zakażenia oraz stadium rozwoju choroby. W późnym przebarwienia mogą być słabo rozpoznawalne ze względu na zasychanie liści.

Obecnie, w wyniku porażenia obserwuje się nierównomierny rozwój roślin. Zahamowanie wzrostu najbardziej widoczne jest w jęczmieniu ozimym, gdzie zazwyczaj wirus BYDV wyrządza największe szkody. Także niebezpieczny jest w plantacjach pszenicy ozimej wcześnie posianej. Porażenie wirusem żółtej karłowatości jęczmienia widoczne było też na poletkach w Szelejewie (Wielkopolska), gdzie 26 maja br. firmy Danko i Syngenta prezentowały swoje odmiany. Rośliny siane we wczesnym terminie 15 września nosiły największe ślady infekcji. I to właśnie wczesny termin siewu zdaniem Bartosza Pochylskiego z firmy Danko przełożył się na nieuzyskanie oczekiwanego efektu z oprysku insektycydem Karate Zeon 05 CS, który zaaplikowano 30 października - rośliny były w nieodpowiedniej fazie rozwoju.

Ostatniej jesieni w regionie powiatu gostyńskiego, w Wielkopolsce atak mszyc trwał długo i wystąpiły nawet trzy naloty mszyc, żerował także skoczek. Oba szkodniki są wektorami wirusa żółtej karłowatości jęczmienia, a efekt z jesiennego porażenia roślin ozimych widoczny jest właśnie wiosną. Intensywność objawów, przebarwień jest zróżnicowana i występuje w sposób widoczny na starszych roślinach. Porażone rośliny są krzaczastego pokroju, a liście są suche, sztywne, przy dotyku szeleszczące. Liście pszenicy przebarwione są na czerwono-pomarańczowo, jęczmienia na intensywnie żółto, pszenżyta na żółto. Jeśli porażenie BYDV występuje w życie liście będą rdzawo-brązowe, a u owsa amarantowo-fioletowe, w kukurydzy ciemnoczerwone.

Spadek plonu uzależniony jest w dużym stopniu od terminu porażenia. Rośliny bardzo wcześnie porażone nie wydają plonu wcale lub wydają ziarno słabo wykształcone. Jeśli jęczmień jest porażony w fazie krzewienia to redukcja plonu może sięgać 70 proc.

System korzeniowy roślin z wirusem żółtej karłowatości jęczmienia jest niedorozwinięty, co wiąże się z trudnościami w pobieraniu wody. Niekorzystny układ warunków atmosferycznych obserwujemy obecnie szczególnie na zachodzie kraju. W warunkach niedoboru wody w glebie objawy na nadziemnych częściach roślin są bardziej wyraźne, przebarwienia powstają na wierzchołkach liści i stopniowo ogarniają całą powierzchnię liścia. Po wiosennych nalotach mszyc chore rośliny są źródłem infekcji dla otaczających zdrowych roślin na polu.

Podobał się artykuł? Podziel się!