PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wkrótce skrzypionki rozpoczną żerowanie

Wkrótce skrzypionki rozpoczną żerowanie

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 05-05-2014 10:08

Tagi:

Jakiś czas temu informowaliśmy, iż skrzypionka rozpoczęła składanie jaj. Obecnie na zbożach zaobserwować można sporą liczbę jaj tego szkodnika. Oznacza to, że wkrótce pojawią się pierwsze larwy.Na zbożach można zaobserwować obecnie zarówno dorosłe chrząszcze jak i jaja. Oznacza to, że należy teraz sukcesywnie monitorować zbożowe plantacje pod kątem występowania larw skrzypionki.

Jaja skrzypionki są długości około 1 mm, koloru miodowożółtego składane są na górnej stronie blaszki liściowej zbóż wzdłuż nerwów pojedynczo lub po kilka w jednym rzędzie. Po upływie około dwóch tygodni od złożenia przez samicę jaj, wylęgają się larwy, które wyjadają tkankę miękiszową wzdłuż nerwów liścia.

Zazwyczaj larwy pojawiają się w drugiej bądź w trzeciej dekadzie maja. W tym roku można się spodziewać pojawienia się pierwszych larw w najbliższych dniach.

W naszych zbożach możemy spotkać najczęściej dwa gatunki: skrzypionkę zbożową, która zazwyczaj dominuję swoją liczebnością oraz mniej liczną skrzypionkę błękitek. Różnica pomiędzy tymi gatunkami wynika między innymi, że przepoczwarczenie skrzypionki zbożowej odbywa się w kokonach w glebie na głębokości 5 cm, natomiast skrzypionki błękitek w piankowych kokonach na roślinach. Skrzypionka rozwija jedno pokolenie w ciągu roku. Po przepoczwarczeniu chrząszcze żerują jeszcze przez jakiś czas na roślinach, po czym kryją się na zimowanie.

Stwierdzenie 10-15 chrząszczy na 1m2 w uprawach pszenicy ozimej daje podstawę do przewidywania większej liczebności larw na obserwowanej plantacji.
Sygnałem do wykonania zabiegu chemicznego przeciwko temu szkodnikowi jest przekroczenie progu szkodliwości, który dla skrzypionki wynosi: -1,5 larwy na jednym źdźble zbóż ozimych 0,5-1 larwy na jednym źdźble w zbożach jarych

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!