PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wrześniowe szacunki zbiorów zbóż

Wrześniowe szacunki zbiorów zbóż

Jeśli wziąć pod uwagę zbiory zbóż w całej Unii Europejskiej, sytuacja nie wygląda źle. We wrześniowym wydaniu raportu Strategie Grains oszacowała unijną produkcję zbóż w sezonie 2011/’12 na 281,5 mln ton, tj. tylko o 0,5 mln ton mniej niż w sierpniowej prognozie.Oznacza to zbiory o 2,5 proc. wyższe w porównaniu z poprzednim sezonem – informuje FAMMU/FAPA.

Nie wszędzie jednak sytuacja wygląda bardzo różowo, w niektórych bowiem krajach niekorzystne warunki pogodowe w okresie żniw (deszcze) o kilka tygodniu opóźniły zbiory i wpłynęły na znaczne pogorszenie jakości ziarna. Miało to miejsce przede wszystkim w północnej części Niemiec i Wielkiej Brytanii oraz w północnej i zachodniej części Polski, a także w Skandynawii i krajach bałtyckich. Pomimo tych niekorzystnych doniesień, są też i dobre wiadomości. Francja odnotowała dużo lepsze zbiory pszenicy niż się spodziewała jeszcze w czerwcu br. Skutki wiosennej suszy okazały się być mniej dotkliwe niż w prognozach. Jakość ziarna pszenicy we Francji oceniana jest bardzo wysoko. Więcej pszenicy zebrała też m.in. Hiszpania.

Według SG, zbiory pszenicy konsumpcyjnej w UE szacowane są na 83,5 mln ton, czyli o 3,1 mln ton mniej niż w sierpniowym raporcie. Jest to jednak nadal więcej niż w poprzednim sezonie, w którym pszenicy konsumpcyjnej było zaledwie 69 mln ton.

Pomimo wzrostu produkcji pszenicy unijny bilans tego gatunku pozostanie jednak napięty ze względu na prognozowane większe zużycie. Potencjał eksportowy pszenicy został oceniony na około 15 mln ton, mniej niż 19 mln ton w poprzednim sezonie.

Strategie Grains obniżyła szacunek zbiorów pszenicy w Unii – z 129,9 mln ton do 129 mln ton. Taki poziom produkcji oznacza jednak nadal zbiory o 2 proc. wyższe niż sezon wcześniej. Nieznacznie skorygowano prognozę zbiorów jęczmienia – z 52,7 mln ton do 52,5 mln ton (53,1 mln ton sezon wcześniej). Mniej niż w sierpniowych prognozach będzie również pszenicy durum i żyta.

Deszcze okazały się jednak „błogosławieństwem” dla upraw kukurydzy, tworząc w niektórych rejonach Unii warunki produkcji bliskie idealnym. Znalazło to odzwierciedlenie w prognozach zbiorów. SG podwyższyła je o 1 mln ton w stosunku do sierpniowego raportu do 61,7 mln ton, tj. aż o 12 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Dodatnia korekta dotyczy przede wszystkim Francji, Włoch i Hiszpanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!