Jego zdaniem poprawia się napięta dotychczas sytuacja podażowo-popytowa na rynku zbóż.


- Według USDA w bieżącym sezonie na świecie zostanie zebrane 705 mln ton pszenicy (655 mln ton w poprzednim sezonie) i 957 mln ton kukurydzy (859 mln ton). Wzrośnie również produkcja jęczmienia (z 129 do 140 mln ton) oraz owsa i żyta (łącznie z 35 do 38 mln ton). W krajach rozszerzonej UE produkcja będzie wyższa niż przed rokiem. Zebrane zostanie 141 mln ton pszenicy (133 mln ton przed rokiem) i 155 mln ton zbóż paszowych (145 mln ton) - zauważa Krzemiński.

Dużo wyższe zbiory, od tych uzyskiwanych w ubiegłym sezonie, zanotowano w takich krajach jak Ukraina, Rosja i Kazachstan - kraje z Basenu Morza Czarnego, ale też w Kanadzie.

- Zbiory kukurydzy wzrosną w USA, Chinach oraz w Serbii i na Ukrainie. Według szacunków USDA w Polsce zbierze się 9,30 mln ton pszenicy (8,61 mln ton przed rokiem), co jest rezultatem wzrostu powierzchni i plonów. Spadek powierzchni i plonów spowoduje natomiast mniejsze zbiory kukurydzy (3,30 mln ton, wobec rekordowych 4,00 mln ton przed rokiem). Nieznacznie zmaleją również zbiory jęczmienia i owsa, a wzrosną żyta - podaje IERiGŻ.

Podobał się artykuł? Podziel się!