PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wysokie ceny wpłynęły na obniżenie zapasów interwencyjnych

W bieżącym sezonie nastąpił spadek cen zbóż w stosunku do poziomu odnotowanego sezon wcześniej. Nadal jednak, biorąc pod uwagę rekordowe zbiory w skali świata i znaczny wzrost prognoz zapasów zbóż na koniec sezonu, należy uznać je za wysokie wynika z informacji zebranych przez FAMMU/FAPA. Nasuwa się pytanie co powoduje utrzymywanie się cen na wygórowanym poziomie skoro podaż jest tak znacząca?W tym sezonie wysoki poziom cen w Unii wykluczył stosowanie większości instrumentów regulacji rynku zbożowego. Z jakich powodów? Po pierwsze dlatego, że nie ma skupu interwencyjnego - bo cena 101,31 euro/t nie jest atrakcyjna dla rolników, przy obecnych cenach giełdowych pszenicy w wysokości ok. 180 EUR/t.


Kolejnym powodem jest fakt, że nie dysponujemy zapasami interwencyjnymi, ponieważ wszystkie zostały odsprzedane w poprzednim sezonie (około 5,6 mln t zbóż, głównie jęczmienia). Nie ma odsprzedaży z zapasów interwencyjnych, bo nie ma czego odsprzedawać. Unia „wyzerowała" większość ceł w imporcie, a od początku sezonu zerowe stawki celne utrzymywane są nawet dla pszenicy niskiej jakości i jęczmienia, importowanych w ramach kontyngentów taryfowych. Zawieszenie ceł w tych kontyngentach ma obowiązywać do końca bieżącego sezonu - podaje FAMMU/FAPA.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • cinek 2011-12-20 22:07:15
    180 EUR za tonę nie jest ceną wygórowaną !!! Na tonę produkcji pszenicy zużywa się powiedzmy 0,1 tony nawozu = 40 EUR, opryski = 20 EUR, ON = 10 EUR, kombajn = 20 EUR, podatki = 6 EUR, maszyny = 20 EUR, praca = 15 EUR, ubezpieczenie = 3 EUR . Założyłem 6 ton plonu z 1 ha. Sprzedaż faktyczna za 150-160 EUR za tonę. Zostaje 16 - 26 EUR/tonę zysku, powiedzmy, że srednio 20 EUR. To straszna kasa !!! - Ktoś sobie jaja robi. Produkując 100 ton pszenicy (na przykład na 17-u hektarach) uzyskujemy zatem 2000 EUR zysku, czyli 8.800 złotych. To jakieś kpiny, bo to dwie zwykłe pensje brutto. Trzeba mieć 100 ha, aby zarobić tyle, co poza rolnictwem przez rok (jedna osoba). Ceny nie są wygórowane. Jesli założymy dodatkowo, że ktoś kupił ziemię, na przykład 100 ha po 7 tys EUR za 1 ha czyli włożył 700 tys. EUR, i teraz będzie szukał zwrotu z inwestycji na poziomie powiedzmy 2 % rocznie (zwrot po 50-u latach), to faktyczny zysk obniży się o około 23 EUR/ 1 tonę (cały czas dla 6-u ton z 1 ha). Wtedy przed stratą ratują już tylko rolnika dopłaty bezpośrednie. Proszę nie powielać głupot o zawyżonych cenach zboża. Za darmo nikt nie będzie robił, nawet maszyna
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!