Za optymalny termin siewu jęczmienia ozimego w zachodnich częściach Polski teoretycznie uznaje się czas od 10 do 20 września, z kolei w południowo-wschodnich - do 25 września. Jęczmień hybrydowy wysiewa się zwykle od 16 do 25 września. I to właśnie na nim się skupimy.

W ostatnim czasie zwiększyło się zainteresowanie uprawą odmian mieszańcowych jęczmienia. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika bowiem, że w roku 2016 10 proc. z ogólnej puli ok. 139 tys. ha areału produkcji jęczmienia, stanowiły właśnie mieszańce. Dwa lata wcześniej – w roku 2014 r. – analogicznie 6 proc.

- Zainteresowanie uprawą jęczmienia hybrydowego w tym sezonie jest podobne do poprzedniego dostępność nasion poszczególnych odmian z naszej oferty nie stanowi problemu. Cena materiału siewnego kształtuje się na poziomie 250 zł za jednostkę siewną na pół hektara netto – mówi w rozmowie z nami Jerzy Grzesiek z firmy Syngenta.

Dla porównania 100 kg nasion jęczmienia populacyjnego kosztuje obecnie 170 zł netto.
Jak dodaje Grzesiek, mimo iż sezon 2016/2017 nie należał do najłatwiejszych to średni plon odmian mieszańcowego jęczmienia kształtowała się na poziomie 9,2 t/ha. Jest to średnia z 29 pomiarów prowadzonych przez Syngenta. W kilku przypadkach plon przekroczył 10 t/ha, a w dwóch pomiarach był wyższy niż 11 t/ha.

Na hybrydę zdecydował się już kolejny raz Mateusz Majchrzak z miejscowości Wszembórz w województwie wielkopolskim. – Właśnie sieję jęczmień. Zacząłem trzy dni temu, spadło trochę deszczu i musiałem się wstrzymać, ale uwilgotnienie gleby w moim regionie gospodarowania nie jest tak duże, aby przeszkadzało w uprawach przedsiewnych i wykonaniu samego siewu – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Majchrzak. W innych, zwłaszcza centralnych i wschodnich częściach kraju zabieg ten na razie jest niemożliwy do wykonania z powodu opadów deszczu.

- W tym roku wysiewam 12,5 ha jęczmienia hybrydowego. Wybrałem tym razem nowość Toreroo, aby sprawdzić jego potencjał, a także odmianę Wootan. W poprzednim sezonie 2016/2017 uprawiałem jęczmień na powierzchni 15 ha. Odmiana Mercurioo z powierzchni 8,2 ha dała u mnie średni plon w wysokości 8,25 t/ha, trzeba jednak zauważyć że była uprawiana przeważnie na glebie klasy V, gdyby nie to plon byłby wyższy. Z kolei Wootan plonował na poziomie 9,5 t/ha i w tym wypadku plony mogły być wyższe, gdyby był on wysiany na równej glebie, a tu przeważała klasa IV i V do tego gleba była „poprzypalana” – mówi Mateusz Majchrzak.

Dlaczego rolnik zdecydował się właśnie na odmiany hybrydowe, mimo relatywnie np. droższego materiału siewnego? – Gospodarując na mozaikowatej, niskiej klasy glebach uzyskuję wysokie plony. Owszem nawożenie się trochę zwiększyło, ale ochrona była taka sama. Do tego jeszcze nie muszę zaprawiać ziarna – dodaje. Jako przykład podaje plon jaki uzyskał na tej samej działce uprawiając jęczmień populacyjny – trzy lata wcześniej – 6,5 t/ha, a teraz hybrydowy – 9,5 t/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!