Organizacje rolnicze próbowały doprowadzić do tego, aby była ona wyższa. Tego celu jednak nie udało się zrealizować. Dlaczego?


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o podjęcie działań w Unii Europejskiej zmierzających do podwyższenia przez Komisję Europejską interwencyjnej ceny skupu zbóż w ramach wspólnego rynku Unii Europejskiej (101.31 EUR/t), co ich zdaniem zdecydowanie pozwoliłoby na uniknięcie sytuacji związanej ze spadkiem cen skupu w latach następnych.

W odpowiedzi na wniosek KRIR resort napisał, że poziom ceny interwencyjnej ustanawiany jest rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej.

- Minister rolnictwa podczas dyskusji nad WPR na lata 2014-2020 wielokrotnie zwracał się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podniesienie poziomu ceny interwencyjnej do poziomu zapewniającego pokrycie kosztów produkcji. Wniosek Polski jednak nie uzyskał poparcia pozostałych krajów członkowskich. Osiągnięte w czerwcu br. porozumienie polityczne na forum UE podtrzymuje ceny interwencyjnej w wysokości 101,31 EURO/t - poinformowała Rada.

Jak podał resort, na bieżąco analizowana jest sytuacja na krajowym i światowym rynku zbóż i rzepaku.

- W ramach swoich kompetencji konsekwentnie ministerstwo rolnictwa dąży do tego aby w ramach obecnej Wspólnej Polityki Rolnej realizowane były działania mające na celu niwelowania niekorzystnych zjawisk na poszczególnych rynkach - odpowiedziało ministerstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!