Sytuacja na rynku pszenicy wygląda dużo korzystniej, mimo prognozowanego spadku produkcji w USA aż o 9 proc. r/r, zapasy końcowe zmaleją tylko o niespełna 3 proc. Jak wynika z raportu e-WGT na rynku globalnym przewidywany jest ponad 5 proc. (r/r) wzrost produkcji pszenicy i 3,5 proc. przyrost zapasów na koniec sezonu 2011/2012.

Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Podczas piątkowej sesji kontrakt grudniowy podrożał o 0,3 proc., wobec czego na zamknięciu trzeba było za niego zapłacić 252 usd/tonę. Było to o niespełna 1 dolar więcej niż poprzedniego dnia.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania zyskały na wartości 0,7 proc., doprowadzając cenę ziarna do poziomu 228,9 dolarów/tonę.

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w piątek 1,8 proc. zysk. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 186,25 euro, czyli 3,25 euro więcej niż na zamknięciu poprzedniej sesji.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył tydzień ceną o 1 proc. wyższą niż w czwartek, wobec czego za towar trzeba było zapłacić 184,75 euro/tonę.

Podobał się artykuł? Podziel się!