PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Z zabiegami ochrony roślin należy się wstrzymać jeszcze kilka dni

Z zabiegami ochrony roślin należy się wstrzymać jeszcze kilka dni Rośliny przeżywają teraz silny stres, na tyle ile to możliwe lepiej odłożyć w czasie mniej pilne zabiegi ochrony roślin; Fot. Anna Kobus

Wyraźne ochłodzenie, a przede wszystkim nocne przymrozki uniemożliwiają przeprowadzenie wielu zaległych zabiegów ochrony roślin. Niestety z opryskami lepiej się wstrzymać jeszcze co najmniej kilka dni.W zależności od wielkość gospodarstwa czy rodzaju prowadzonej produkcji notowane są mniejsze bądź większe zaległości agrotechniczne. Wielu rolników z powodu pogody i spiętrzenia prac nie wykonało w sowich uprawach chociażby pilnych zabiegów ochrony roślin. Zboża ozime czekają na zabiegi skracania, wykonanie zabiegów fungicydowych czy planowanego dokarmiania dolistnego.W niektórych gospodarstwach nie wykonano jeszcze nawet odchwaszczania w tych uprawach.

Wstrzymano także siewy kukurydzy czy sadzenie ziemniaków. Pogoda uniemożliwia również wykonanie zabiegów herbicydowych w buraku cukrowym. 

Fakt jest jednak taki, że rośliny obecnie odczuwają silny stres i choć wiele preparatów (np. herbicydów) przewiduje skuteczność działania w obecnie panujących temperaturach, lepiej jednak wstrzymać się kilka dni z planowanymi zabiegami ochrony roślin, aż przymrozki ustąpią.

W przeciwnym razie w roślinie mogą zajść niekorzystne zjawiska, takie jak krótkie zahamowanie wzrostu rośliny albo przeżółknięcia liści. W niższych temperaturach obniżona jest także aktywność wielu substancji czynnych środków i wówczas słabiej one działają (należy zwrócić uwagę na minimalną temperaturę działania danego preparatu).

Niestety prognozy pogody nie są optymistyczne do nadrobienia zaległości, wszak synoptycy przewidują ustanie nocnych przymrozków, jednak nie należy się spodziewać spektakularnego ocieplenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • bizo 2017-04-21 14:19:54
    to też prawda. każdy rok przynosi jakies problemy. jak nie za mokro to za zimno albo jedno i drugie naraz. u mnie w ozimych na szczescie zrobiłem oprysk od chwastów wcześniej. został modus i oprysk tiltem od grzyba bo mączniak panoszy sie. jak jutro nie bedzie pogody to może po niedzieli w koncu to zrobie
  • Agrofy 2017-04-21 14:03:49
    Taki klimat w a Polsce, że do połowy maja przymrozki to normalna sprawa
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!